• BIST 96.455
  • Altın 222,078
  • Dolar 5,6626
  • Euro 6,5275
  • Sakarya 18 °C
  • Kocaeli 17 °C

SGK’ dan Kötü Haber

SGK’ dan Kötü Haber
Sosyal güvencesi olmayan hastaların muayene ücretine % 100 Zam yapıldı.

Bugüne kadar 15 lira olan SGK’sız muayene ücreti  %100 zam yapılarak 30 lira oldu.

Devlet hastanesinden alınacak sağlık raporunun ücreti de 3 liradan 20 liraya çıkarıldı. Yapılan zamlar sağlık çalışanlarına yansıtılmadan devletin kasasına girecek.

Sosyal Güvenlik Kurulu (SGK) Sağlık Uygulamaları Tebliği’nde sigortasız vatandaşları ilgilendiren önemli bir değişiklik yaptı. Sosyal güvencesi olmayan veya Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında olup primini ödemeyen milyonlarca vatandaşın alacağı sağlık hizmetlerinde zamma gidildi.

Bundan böyle SGK’sız hastaların 15 lira 5 kuruş olan muayene ücreti 2 kat artarak 30 liraya çıktı. Aynı şekilde tetkik ve diğer sağlık hizmetleri için de zam yapılırken en büyük zam rapor alımlarında oldu. Önceden ortalama 3 liraya alınan iş göremez gibi raporlar 20 liraya çıkarıldı. Yapılan bu zamlar herhangi bir geliri olmayan yoksul vatandaşı zora soktu.   

Uygulamalara tepki gösteren SGK’ lılar;

Türkiye’deki nüfusun neredeyse tamamının Genel Sağlık Sigortası kapsamında olduğunu dile getirerek;

 “Kişinin SGK’ ya müracaat etmemesi veya primlerini ödememesi durumunda kendi cebinden ödemek zorunda. Türkiye’de yaklaşık 8 milyon işsiz var. Bunların önemli bir kısmı sağlık hizmetlerini kendi cebinden ödeyerek alıyor. Herhangi bir geliri olmayan kişilerin zorunlu olarak alması gereken bir hizmet için ücretlendirme yapılması Anayasa’nın temel prensiplerine aykırıdır. SGK’ yı batağa sürükleyen, kurumdaki yolsuzlukları önleyemeyen kişilerin buradaki zararları kapatmak için işsiz güçsüz insanların cebine el atmaları kabul edilemez. Bu zamlar SGK’ daki açıkları kapatmak için yapıldığı çok açık” dediler.  

 

Ge­nel Sağ­lık Si­gor­ta­sı kap­sa­mın­da­ki vatandaşın primlerini öde­me­di­ği­ne dik­kat çeken Uzmanlar ;

“Res­mi ol­ma­yan ra­kam­la­ra gö­re bu sa­yı 2 mil­yon­dan faz­la. Bu va­tan­daş­lar prim öde­me­di­ği için sağ­lık hiz­met­le­rin­den ya­rar­la­na­mı­yor. Bu­nun­la il­gi­li ya­sal sü­reç baş­la­tı­lı­yor. Tor­ba Ka­nu­nu­’n­da ko­nuy­la il­gi­li bir hü­küm yer alı­yor. Ka­nu­na gö­re öde­me ko­lay­lı­ğı ge­ti­ri­le­ce­ği bek­le­ni­yo­r” dedi.

Ayrıca;

 “Bağ-Ku­r’­lu olup da pri­mi­ni ya­tır­ma­dı­ğın­dan do­la­yı sağ­lık hiz­me­ti ala­ma­yan 1 mil­yon ci­va­rın­da va­tan­daş var. Hep­si­nin top­la­mı­nı dü­şü­nür­sek sa­yı 3 mil­yo­nu geçiyor” dediler.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Net Gaste | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0264) 278 54 50 | Faks : (0264) 278 54 50 | Haber Scripti: CM Bilişim