Yerli Otomobil'de Sakarya avuç mu yalayacak?

Yerli otomobildeki babayiğitler belli olduktan sonra sırada hangi ilde üretileceği kaldı. 10 ilden yerli otomobil üretimi için talep geldiği ifade ediliyor. Peki o iller arasında Sakarya var mı, yok mu?

Türkiye yeni ve yerli otomobil üretimine kilitlendi. Baştan buyana Sakarya’da üretimi için yapılmayan kalmadı. Çalmadık kapı, hazırlanmayan dosya kalmadı, ancak gelinen noktada Sakarya’dan hiç de bahsedilmemesi, bugüne kadar yapılan çalışmaların boşa gidip gitmediğinin sorgulanması gerektiğini ortaya koyuyor.

On il arasında Sakarya yok

Konuyla ilgili olarak kamuoyunda Konya, İzmir, Aliağa, Kocaeli, Denizli, Eskişehir, Sivas,Elazığ, Bursa, Erzurum illeri yer alıyor.

Konya,

Konuyla ilgili olarak, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, kentin otomobil yedek parça üretiminde önemli noktada olduğunu belirterek,

“Biz, yerli otomobil üretiminde Konya olarak paydaşlardan biri olmak istiyoruz. Yerli otomobilin Konya’da üretilmesini talep ediyoruz” dedi.

İzmir Aliağa,

İzmir’in Aliağa ilçesi Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka,

“Bu konuda bazıları hiç düşünmeden konuşuyor. Yerli otomobilin üretim yeri için Torbalı’yı adres gösteriyorlar. Orada 50 dönüm, 100 dönüm bir yer var, Opel fabrika yapmış. Siz yeni bir otomobil markası yaratacaksınız, üretim yapacaksınız. 50-100 dönüm yerden ne olur? Binlerce dönüm arazi lazım bunun için. Uzmanlar tarafından fizibilitesinin yapılması lazım. Aliağa bu iş için en doğru yerdir” dedi.

İzmir,

İzmir,Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak,

“İzmir yerli otomobilin üretim yeri olarak güçlü bir seçenek. İzmir’in lojistik avantajlarının, üretim kabiliyetinin ve nitelikli iş gücüne sahip yapısının yerli otomobilin üretiminin hayata geçmesini ve pazarlanmasını da kolaylaştıracağına inanıyorum” dedi.

Kocaeli (İzmit)

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu,

 “Kocaeli yerli otomobil üretimiyle ilgili her türlü teknik altyapıya sahip… Proje için her türlü katkıyı vermeye hazırız” dedi. 

Denizli,

Denizli’nin Çardak ilçesinin AK Partili Belediye Başkanı Mahmut Öztürk,

“Organize sanayi bölgemiz, yerli otomobil üretimine son derece uygundur. Alternatifli ulaşım yolları karayolu demiryolu ve havayolu ile ülkemizin her köşesine kolayca ulaşım sağlanabilir” dedi.

Eskişehir,

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Nadir Küpeli yerli otomobilin üretim yeri için talip olduklarını bildirdi. Küpeli, yaptığı yazılı açıklamada, Zorlu, Anadolu, BMC, Turkcell ve Kıraça Holding’in yönetim kurulu başkanlarına 6 Kasım’da birer mektup gönderdiklerini ve onları Eskişehir’e yatırıma davet ettiklerini dile getiren açıklamada bulundu.      

Sivas,

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın,

“Bedelsiz olarak arazi verebiliriz, altyapıyı hazırlayabiliriz, raylı sistemi fabrika alanı içine kadar ulaştırabiliriz. Yatırımcı için ne ihtiyaç olursa Sivas olarak yanlarında olacağımızı ve destekleyeceğimizi, o üretimin Sivas’ta faaliyete geçmesi için en az onlar kadar istekli olacağımızı bilmelerini istiyoruz.” dedi.

Elazığ,

Elazığ’da Motor Makinenin Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Sezgin, şu anda günlük 500 adet motor üretimi yapabilme kapasitelerinin bulunduğunu, tam kapasite ile çalıştıkları zaman günlük bu rakamı bin 400 adete çıkarabileceklerini ve ayda 40 bin adet üretim yapabileceklerini dile getiren açıklamada bulundu.

Bursa,

Konuyla ilgili açıklama yapan AK Parti İlçe Başkanı Adnan Kamil,

“Yerli otomobil cumhurbaşkanımızın çok istediği bir projeydi. Bu önemli proje için otomotiv test merkezinin yapılacağı bölgede uygun yerlerimiz var. Buradan yatırımcılara sesleniyorum. Bu bölgede çok uygun yerlerimiz var. Kendilerine her türlü konuda yardımcı olmaya hazırız” dedi.

Erzurum,

Erzurum Organize Sanayi bölgesi başkanı Zafer Ergüney,

“Bu yatırım sanayiye doymuş bölgelerde değil Erzurum’da yapılmalıdır” açıklamasında bulundu.

Ve Sakarya

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul’un yerli otoyu Sakarya’ya getirmek için ne denli çalışma içinde olduğu, defalarca gerek Cumhurbaşkanı ve sanayi bakanlık yetkilileri ile görüşme yaptığı biliniyor. Kösemusul’un siyasilerle zaman zaman olsa da yaptığı bu görüşmelerin yeterli olup olmadığı yakında belli olacak.

Ancak kimi illerde konuyla ilgili AK Parti il ve ilçe başkanlarının, Belediye başkanlarının açıklama yapması, parti kanadı ile projenin üzerine gidilmesi, Sakarya’da bu konuda gerekli hamlenin yapılıp yapılmadığını veya yeterli girişimde bulunulup bulunmadığını birkez daha sorgulamamız gerektiğini önümüze koymakta.

Çünkü, yapılan açıklamalara bakıldığında, Sakarya’nın yerli otomobil platformu içinde yer almadığının görülmesi akıllardaki soru işaretlerini artırmaya yetiyor.