Sakarya Üniversitesi’nde yeni dönem

Hasan Coşkun

Türkiye’nin öğrenci sayısı en fazla olan üniversitelerinden biri Sakarya Üniversitesi. 100 bine yaklaşan öğrenci sayısı ile adeta obez olmuştu. Üniversite bünyesindeki bazı fakülteler ve yüksekokullar 15-20 bin öğrencisi ile birlikte yeni kurulan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’ne devredilince biraz kilo verdi ve kısmen de olsa rahatladı.

 

Sakarya Üniversitesinin büyük bir kampüs alanı var. 2000 akademisyeni, laboratuvarları, araştırma merkezleri, Teknokent’i, kütüphanesi, sosyal donatıları ve yeni rektörü ile yeni bir döneme hazırlanıyor. Bu yeni dönemde Sakarya Üniversitesi’nin izleyeceği yolu Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan’dan kısa da olsa dinleme fırsatı bulduk.

 

Bu yeni dönemin nasıl olacağını zaman gösterecek ama şehrin Sakarya Üniversitesi’nden beklentisinin çok fazla olduğunu bir kez daha hatırlatmakta fayda var.

 

Sayın Savaşan’ın Sakarya Üniversitesi kampüsünde düzenlediği basın toplantısında ifade ettiği gibi üniversiteler şehrin beklentilerine karşılık vermeli, verebilmeli. Bu güç, bilgi birikimi, tecrübe ve altyapı var Sakarya Üniversitesinde. Sayın rektör de Sakarya Üniversitesi’nin konumunun gayet iyi olduğunu ve kapasitesini de mevcudun üzerine çıkaracaklarını ifade ediyor zaten. Sadece bu tespit ve düşünce bile Sakarya Üniversitesinin şehirle bütünleşmesi ve kaynaşması adına önemli.

 

Sakarya hızla gelişen bir il. Sanayiden tarıma, turizmden ticarete kadar her alanda ve sektörde planlı ve sürdürülebilir gelişimi yönlendirecek yeni bir yol haritasına ihtiyacı var. Bu yol haritasının planlayıcısı ve belirleyicisi de Sakarya Üniversitesi olmalı. Bu nedenle Sakarya Üniversitesinin başta Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olmak üzere ilin diğer kurum ve kuruluşları ile çok daha fazla projede yer alması, proje üretmesi ve yol gösterici olması gerekiyor.