Kim mi / Nasıl mı?

Ömer Razı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın anayasa değişikliği ile birlikte tekrar AK Parti Genel Başkanı olmasının ardından başlayan ve ‘metal yorgunluğu’ nedeniyle kadrolarda önemli değişikliklerin olacağının söylendiği il ve ilçe kongreleri Türkiye genelinde devam ediyor.

Sakarya’da gerçekleştirilen ilçe kongrelerinde ise sona gelinmiş durumda.

Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenecek büyük il kongresi gerçekleştirilecek.

Şu ana kadar düzenlenen ilçe kongrelerini göz önüne aldığımızda AK Parti içerisinde ciddi görüş ayrılıklarının ve husumetlerin yaşandığını gözlemlemek mümkün.

Erdoğan’ın farklı şehirlerde düzenlenen İl Danışma Meclisi Toplantılarında partililere yönelik; “Kırgınlıkları, kavgaları, parti içindeki siyasal çekişmeleri kenara bırakın” uyarısını kimse umursamış görünmüyor.

Bunun ilk örneği Taraklı’da görüldü. Mevcut ilçe başkanı Erdal Özen’in Taraklı İlçe Başkanlığı görevine devam etmesini istemeyen Tacettin Özkaraman, Özen’in tek aday olarak yer aldığı kongreye katılmadı.

Ferizli’de yaşanan aday krizi ise daha büyük çaplı oldu. Kongre için mevcut ilçe başkanı Ramazan Serhoş’un yerine Dursun Ali Dal’ın aday gösterilmesi ortalığı karıştırdı.

İstifalar, ithamlar, açıklamalar arka arkaya geldi.

Ferizli’de de Belediye Başkanı Ahmet Soğuk ve İlçe Başkanı Ramazan Serhoş’un aralarının iyi olmadığı medyada sık sık yer alıyordu.

Başkan Soğuk’un Serhoş’un zaman zaman yaptığı hataları dile getirerek kendisini partiye şikâyet ettiği dillendiriliyordu. Soğuk’un bu tavrına karşın Serhoş’un ise ilçe başkanlığına yeniden aday olacağı konuşuluyordu.

Nitekim gelinen son durumda AK Parti Genel Merkezi Ferizli İlçe Başkanlığı için Dursun Ali Dal’ı aday gösterdi. Ramazan Serhoş ve 20 kişilik yönetim kurulu ise bu kararın ardından istifa etti ve Serhoş yeniden aday olmayacağını açıkladı.

Parti ilçe teşkilatında bir araya gelen bir grup AK Partili ise Dursun Ali Dal’ı ithal ilçe başkanı şeklinde nitelendirerek onu istemediklerini, AK Parti’yi herkesten çok düşündüklerini, bu şekilde kurulacak bir yönetimin Ferizli’de ciddi oy kaybına neden olacağını belirten bir basın açıklaması yayınladılar.

Yine AK Parti Ferizli Belediye Meclisi üyelerinden de istifa eden isimler oldu.

Bunların üzerine Sakarya İl Özel İdaresi eski Daire Başkanları’ndan Dursun Ali Dal adaylıktan çekildiğini açıkladı.

Dursun Ali Dal’ın aday olarak açıklanmasından başlayarak bugüne kadar geçen sürede sadece isimler konuşuldu.

Ramazan Serhoş şu isme yakın, Dursun Ali Dal bu isme yakın. Gündem hep bu tartışma üzerinde gidip geldi.

Oysa AK Parti Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ifadesiyle bir dava ve ilke partisi. İsimler, makamlar önemli değil. Bunlar sadece millete hizmet etme yolunda birer vasıta.

Hal böyleyken isimlerin tartışılması ve bunlar üzerinden aynı parti içerisinde bir takım kavgaların yaşanması bazı kesimlerde ilkelerin ve dava bilincinin değil ilişkilerin ön planda olduğunu gösteriyor.

Asıl konuşulması gereken ise kimin kime yakın olduğu değil hangi ilkelere sahip olduğu ve millete nasıl hizmet edeceği.

Kimin kime yakın olduğu milleti ve ülkeyi ilgilendiren bir konu değil. Serhoş ile Dal arasındaki ilkesel farklılıklar neler, hangisi daha nitelikli hizmet sunacak, hangisi teşkilatı partinin asıl hareket noktası olan dava bilincine uygun şekilde yönetecek ve yönlendirecek önemli olan bu.

İlçe başkanı belirlenirken şu şu isimlere yakın şu şahıs olmalı yerine, şu şu niteliklere sahip şu şahıs olmalı kriteri göz önünde bulundurulursa işte o zaman gerçekten AK Parti’ye gönül vermiş kimsenin şüphe etmeyeceği bir tercih yapılmış olunur.