“Kadınla aynı işi yapan erkeğe, yüksek ücret doğru değil”

Sakarya, SATSO ’da, "Finansal Okuryazarlık ve Kadınların Ekonomik Güçlenmesi Semineri" düzenlendi.

Finansal eğitim programlarının geliştirilmesi, finansal konuların ve risklerin anlaşılması ihtiyacına yönelik farkındalığın artırılması amacıyla ev hanımlarına yönelik SATSO Konferans Salonunda düzenlendi.

 

Kimler katıldı?

Seminerde, Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nun yanı sıra; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser Ustaoğlu, Serdivan Kaymakamı Muhsin Çatmadım, Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mutlu Işıksu, İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya, SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, KOSGEB ve Habitat Derneği temsilcileri ile davetliler katıldılar.

Yeryüzünün bir denge üzerine yaratıldığını, her şeyde olduğu gibi kadın ve erkek nüfusu açısından da bir denge unsuru bulunduğunu ifade eden Sakarya Valisi Balkanlıoğlu,

“Kadınların sezgileri erkeklerden çok daha güçlü olabiliyor. Toplumun yarısını oluşturan kadınların bilgi ve becerisinden faydalanmamak ülkemiz açısından da büyük bir kayıptır. Bazen çeşitli yerlerde ödüller veriyoruz. Özellikle okullarda yapılan yarışmalarda ya da sınavlarda, ilk 10’da 7-8 tane kız çocuğu çıkıyor. Onların okutulmaması ve bilgi ile becerilerinden faydalanılmaması hem bizler, hem de memleketimiz, hatta dünya için ne kadar büyük bir kayıp olur.

Allah indinde herkes eşit

Allah indinde herkesin eşit yaratıldığına ve eşit olduğuna şahidiz. Kadınlara hak ettiği yerleri sunmak gerekiyor, bu yönde büyük çaba verildiğini de görüyoruz. Ancak sırf kadın olduğu için de, illa bir yere getirmek doğru bir şey değil. Bazen bu konuda da aşırıya gidiliyor, o zaman neredeyse biz erkekler, erkek haklarını savunacak duruma geliyoruz. Kadın ya da erkek kim olursa olsun, herkes hak ettiği yere gelmeli.

Bir bayan erkekle aynı işi yapıyorsa, aynı başarıyı gösteriyorsa eşit ücret vermeliyiz. Erkeğe daha fazla ücret vermek doğru değil. Benzeri beceriler ve başarılar anlamında nitelik bakımından bayan daha üstün ise, onu da terfi ettirmek gerekir, yani sırf bayan diye hakkını yememek lazım.

Her zaman doğruluğuna katıldığım ‘Yuvayı yapan dişi kuştur’ sözü gerçekten önemlidir. Aile ekonomisini, geliri, gideri genelde kadınlar dengeler. Eğer evdeki kadın müsrif, marka tutkunu, bol para harcayan bir insan ise, ne kadar para kazanırsanız kazanın hakikaten bir tasarruf yapmak, başarı sağlamak mümkün değildir. Hanımların sezgileriyle, nereden ne gelecek, nasıl bitecek, birçok şeyi önceden anlar ve hiç külyutmazlar, çoğunlukla yalanı da hemen yakalarlar.

Beşikten mezara kadar eğitim zaten bizim dinimizin en önemli emirlerinden birisidir. ‘Ben üniversite bitirdim, üzerine gram ilave yaparsam, bu beni yaşatır’ dememek lazım, devamlı teknolojiyi takip etmek, çevrede ne var ne yok, nereden ne para kazanabilirim, nasıl daha iyi ilerletebilirim diye sorgulamak gerekiyor.

İşte bu durumda kadınların aile ekonomisine katkı sunması açısından yapabilecekleri çok fazla alternatif mevcut. Eşleriyle birlikte çalışan özel işletmelerin çok daha başarılı olduğu gözlemlenmektedir” dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mutlu Işıksu moderatörlüğünde gerçekleşen seminerde, ev hanımlarına yönelik bireyin bütçeleme, tasarruf, borç alma ve yatırım gibi temel kavramlar konusunda çeşitli bilgiler de aktarıldı. Ev hanımlarının yoğun ilgi gösterdiği ve soru-cevap bölümü ile son bulan programda, seminere katılanlara katılım belgesi de verildi.

Manşetler

Sakaryalı Devler hezimete uğradı
Ergün Atalay, Kılıçdaroğlu saldırısını kınadı
Sakaryaspor-Kastamonuspor puanları paylaştı
Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet turunda Sakarya etabı
Kürekte Ulusal Egemenlik Yarışları Sapanca’da yapıldı
Anne öldü, baba ve 4 aylık bebe kurtuldu
Fatih Turan’ın görev yeri yine değişti