İttifak halinde, MHP Adapazarı’na mı asılacak?

AK Parti ile MHP’nin ittifakı halinde Sakarya’da MHP’nin 5 ilçede direneceği, tahmin ediliyor. İlçelerin Başında Adapazarı ve Ferizli konuşuluyor.

“Ya bölgesel ya Ülke geneli ittifak kaçınılmaz”

9 Büyük ilde AK Parti-MHP ittifakının sıkıntı yaratacağı söylentilerine rağmen, iki parti yetkililerinin, bölgesel veya ülke genelinde ittifak yapılması masada yorumları yapılıyor.

Aydın, Eskişehir, Hatay, Burdur, Giresun, Sinop, Yalova, Zonguldak ve Çanakkale olarak konuşulmuştu.

AK Parti yönetimi ise İstanbul ve Ankara başta olmak üzere yedi kritik ilin doğru adaylar ve ittifak desteği ile kazanılabileceği görüşünde.

 İki büyük ilin yanı sıra Adana, Hatay, Yalova, Balıkesir, Kars gibi illerin de MHP'nin desteği ile kazanılacağı görüşü hâkim.

 

Sakarya’da neler olur?

Tüm şehir şimdilerde yerel seçimlerde aday adayları beraberinde ittifakı konuşuyor.

Başlarda AK Parti Genel Başkanı Özhaseki’nin MHP ile ittifakın güç olduğunu dile getirmiş olsa da, parti üst kurulları ve tabanda, MHP ile ittifakın kaçınılmaz olduğu görüşü hâkim.

Siyasilere göre ittifakın olması ya da olmaması halinde belirli adayların tekrar gösterilmesi durumunda, Sakarya’da MHP’nin en az 3 belediyeyi alma ihtimalinin olduğuna kesin gözüyle bakılıyor.

Ancak ittifakın gerçekleşmesi durumunda da bu sayı bir veya iki daha artabilir görüşü de ortada.

 

Büyükşehir AK Parti, Adapazarı MHP'mi?

Sakarya Büyükşehir Belediyesini AK Parti’nin vermeyeceği varsayımıyla, siyasiler, MHP’nin boşalacak olan Adapazarı Belediye Başkanlığı için asılacakları gelen bilgiler arasında.

İttifakın gerçekleşmesi ya da gerçekleşmemesi durumunda ise, Ferizli, Hendek ve Karasu’da adaylar ile ilgili değerlendirmenin seçimin sonucuna etki yaratacağına kesin gözüyle bakılıyor.

 

Manşetler

Bir ayda 109 bin araca kontrol
Babanın darp ettiği söylenen çocuk kurtarılamadı
Cumhur İttifakı meclis üyeleri tam liste
Sakarya'da hırsızlık şüphelileri tutuklandı
SUBÜ'de yeni bölümler açılıyor
Adapazarı Belediyesi Yeni Meclis üyeleri
Sakarya'da yoğun sis
Kaza ile arkadaşını vurdu
TOPÇA kavşağında alternatif güzergah belirlendi