İş arayanlar bu haber size

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, yeni iş imkanları hakkında bilgiler verdi.

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, Büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde bakım imkanları olan herkese gerek süt gerekse et hayvancılığı yada süte dayalı süt ürünleri (küçük çaplı mandıra) üretimini tavsiye etti.  Başkan Yıldız devamında "Hayvancılık, dünya ve de insanlık var oldukça ekonomik durumu elverdiği ölçüde bütün Müslümanlar kurban kesmek zorundadır.Ayrıca gerek et gerekse süt ürünlerine olan ihtiyaç her dönemde artan bir oranda devam edecektir." dedi.

 

Koyun, keçi yetiştiriciliği

Başkan Yıldız, "Keçi sütü ve de peyniri iyi fiyatlarda alıcı bulmaktadır.Gelecek için iyi bir gelir kaynağı olacağı hiç şüphe götürmemektedir.Kaliteli peynir üretildikten sonra dünyanın her tarafında pazarı olacaktır." dedi.

Arıcılık

Başkan Yıldız, "Dünyanın en önemli bal üretim yerlerinin başında Anadolu yarım adası bulunmaktadır. Dünyanın en çok kovanının Türkiye de bulunduğunu istatistiksel bilgiler ile ifade etmektedir.Ne yazık ki kovan başına en çok balı biz üretemiyoruz.Bilime uygun yaptıktan sonra, dünyanın her tarafı pazar durumundadır.Kaliteli olduktan sonra kesinlikle elde kalmaz satılır.Müteşebbisler için iyi bir gelir kaynağıdır." dedi.

 

Köy tavukçuluğu 

Başkan Yıldız'a göre 2018 yılında çok tercih edilecek, tavuğun gerek eti  gerekse yumurtası çok kazandıracağını yetiştirme imkanı olan herkesin bu konuda ilgilenmesi gerektiğini ifade etti.

Tavşan yetiştiriciliği

Başkan Yıldız'a göre fazla sayıda üreme yaptığından güzel kazanç kaynağı olduğunu vurguladı.

 

Kanarya,papağan ,muhabbet kuşu,vb. yetiştiriciliği

Başkan Yıldız, "Hem iyi bir kazanç kapısı olması hem de çok zevkli bir uğraş olması nedeniyle herkese tavsiye ediyorum.Bu konuda internet üzerinden fiyat araştırması yaptığınızda ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır.Yetiştirme sayıları 100’lü,500’lü,1000’li sayılar olduğu zaman kazanç rakamları büyür." dedi.

Balık yetiştiriciliği

Yıldız, "Artık balıkların çok sağlıklı gıda olduğu,insan sağlığı için olmazsa olmazların içine katılmıştır.Pazar olarak gerek ülkemiz gerekse dünya pazarları kaliteli balığa her zaman ihtiyaçları vardır." vurgusu yaptı.

 

Hayvancılık sektörünün en eski uğraşlardan biri olduğuna değinen Başkan Yıldız, bilimsel olarak yapıldığı taktirde kazanamamak söz konusu değildir diyerek genç müteşebbislere çağrıda bulundu.

 

Manşetler