Acarlar Longozu büyüdükçe büyüyor

Sakarya’nın kuzeyinde bulunan ve Türkiye’nin tek parça halindeki en büyük longozu olan Acarlar Longozu, nilüferlerin çiçek açmasıyla ziyaretçi akınına uğruyor.

Türkiye’nin ikinci büyük su basan ormanı özelliğini taşıyan, Karasu ve Kaynarca İlçelerinin ortasında bulunan,24 kilometrekarelik alanıyla, 200 çeşit göçmen kuşa ev sahipliği yapan Acarlar Longozu, yerli turistlerin akınına uğradı.

Pek çok kuş türü ve endemik bitki türüne ev sahipliği yapan longoz, şehrin stresinden uzaklaşmak isteyenlere keyifli anlar yaşatıyor. Longoz çevresinde yürüyüş yapan vatandaşlar, açan nilüfer çiçeklerini de fotoğraflıyor.

Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, yaptığı açıklamada, Acarlar Longozu'nun Karasu ve Kaynarca sınırları içinde 24 hektar büyüklüğünde bir su basar ormanı olduğunu anlattı.

Longozda bulunan sarı ve beyaz nilüferlerin sabah açıp akşam kapandığına dikkati çeken İspiroğlu,

 

"Longoz, göçmen kuşların uğrak yeridir. Longozda 253 çeşit kuş ve böcek türü yaşamaktadır. Yine bin 800'e yakın bitki türü bulunmaktadır. Zaman zaman yabancı turistlerin ilgisini çeken longoz, fotoğrafçıların da uğrak yeri." dedi.

Haber:Aslı Çam

Manşetler

Bir ayda 109 bin araca kontrol
Babanın darp ettiği söylenen çocuk kurtarılamadı
Cumhur İttifakı meclis üyeleri tam liste
Sakarya'da hırsızlık şüphelileri tutuklandı
SUBÜ'de yeni bölümler açılıyor
Adapazarı Belediyesi Yeni Meclis üyeleri
Sakarya'da yoğun sis
Kaza ile arkadaşını vurdu
TOPÇA kavşağında alternatif güzergah belirlendi