• BIST 96.455
 • Altın 223,162
 • Dolar 5,6626
 • Euro 6,5275
 • Sakarya 14 °C
 • Kocaeli 10 °C

SEDAŞ ile işçi arasında ipler geriliyor

SEDAŞ ile işçi arasında ipler geriliyor
Son günlerde SEDAŞ ile Tes İş Sendikası’na bağlı işçiler arasında meydana gelen ücret sorunu nedeni ile ortalık toz duman oldu. Enerji kolunda Grev hakkı olmamasına rağmen, işçiler her şeyi göze almış görünüyor.

Sakarya, Kocaeli, Bolu, Düzce illeri ile 4 bölge, 5 merkezden oluşan Sakarya Elektrik Dağıtım Şirketi SEDAŞ işçileri ile ciddi sorun yaşıyor.

 

Sözleşme Mart 2019’da bitiyor

Tes-İş Sendikası Şube Başkanı İrfan Kabaoğlu www.netgaste.com’ a yaptığı açıklamalarda;

“SEDAŞ ile sözleşmemiz Mart 2019’ da bitiyor. Neler oldu da sözleşme öncesi bizim işçilerimiz ile ilgili yüksek maaş alımı söz konusu oldu? Düşük ücret teklifinde bulunuyorlar. İşveren ile sendika belirli zamanlarda masaya oturur ve süreci belirleyen kararı alır. Bu ne demek oluyor? ‘Falanca, falanca yüksek alıyor. Bunu görüşelim’ böyle bir şey olur mu? Dev bütçeyi ve enerji kurumunu yönetiyorsunuz, keyfiyetle yönetim anlayışı doğru mu?” dedi.

 

1300 üyesi var

SEDAŞ bünyesinde Tes-İş Sendikasına bağlı 1300 işçi olduğunu dile getiren Sendika Başkanı Kabaoğlu;

“Olacak şey değil, 1300 işçimiz var. 172 işçi yüksek ücret alıyor diye kalkmış ortalığı bulandırıyorsunuz. Zamanında 4/C’ ye geçiş olaydı bu sıkıntı yaşanmazdı. Emekliliğine, 1-2 yıl kalan var, 6 ay kalan var. Ve bunların toplamı 20’yi geçmez.  Biz zamanında toplu sözleşme yaptık. Masaya oturduk ve şartlarımızı belirledik. İşveren de bunu kabul etti. Şimdi araya çomak sokmak ne anlama geliyor?” dedi.

 

“İşveren moral vermeli, bozmamalı”

Başkan Kabaoğlu;

“Bizim işçimiz özverilidir. Canını dişine takarak, dağ-tepe çalışmaktadır. Bu işçinin moral ve motivasyona ihtiyacı vardır. Elektriğin tepesindeyiz her gün. İnsanları enerjisiz kalmaması için gecesini gündüzüne katan bu işçilere iki de bir, ‘Fazla maaş alıyorsunuz. Bunu gözden geçirmeliyiz’ diyerek bu işçinin vebaline girersiniz. İşçimiz bunalıma giriyor. Düne kadar bu konu 172 kişiyi bağlıyordu. Şimdi genelleşmeye başladı, haklı olarak, diğer işçiler de, ‘Yahu yarın öbür gün benim başıma da bu sıkıntı gelir. Ne yapılmak isteniyor?’ diyerek düşünüyor ve moralmen çöküyor. Böyle mi yapmalı?” diyor.

sedas-ile-isci-arasinda-ipler-geriliyor.jpg

“İşçi çıkarmak, kaosa neden olur”

Tes İş Sendikası Başkanı Kabaoğlu, işçilerin bu gelişmeler sonrasında uykularının kaçtığını, hata yapmalarının an meselesi olduğunu dile getirerek,

“Yıllardır ne badireler atlattık. Biz sendikacıların da işçilerin de son gelişmeler sonrasında uykuları kaçmıştır. SEDAŞ‘ın adam çıkarmaya kalkması tehdidi, bu camiada kaos çıkmasına neden olur. Kimse keyfiyetli davranamaz. Bu kurumda çalışan her işçi kimin ne aldığını biliyor. Kimse çocuk değil, herkes ev geçindiriyor. Kimi ev almış kimi araba almış. Yapılan sözleşme koşullarına nasıl Tes-İş Sendikası bağlı kalıyor ise, SEDAŞ‘ta kalmalı. İki de bir, yok o fazla alıyor, bu az alıyor lafları işçiyi gerer bu da kaosa neden olur. Bunun vebalini de bu fitili ateşleyenler çeker” dedi.

 

“1300 işçinin, 1200'ü sahada çalışıyor”

Kabaoğlu,

“1300 işçinin, 1200’ü sahada çalışıyor. İşçinin morali yüksek olmalı, bu işçinin morali yüksek olmazsa, hata yapar. Yapılan hatanın bedeli ise ağır olur. İşçinin bir hatası infiale neden olabilir, üç beş kuruş kar edeceğim diye işçiyi yok sayamazsınız. Bizler sürekli işçimizin moralini yüksek tutmaya çalışarak, sahada başarılı ve iyi iş çıkarmalarını arzuluyoruz. Ama işverenin tutum ve davranışları bizleri üzmektedir” dedi.

 

“Her şey para değil”

Başkan Kabaoğlu, işçilerin teyakkuzda olduğunu dile getirerek;

“Bizler hizmet sektöründe çalışıyoruz. Her şey para değildir. Biz öyle önemli bir kurumda çalışıyoruz ki, tüm fabrikalar, sanayi, hastaneler, resmi daireler herkes bizim çalışmamıza bakıyor. Çok dikkat isteyen bir iş bizim işimiz. Canım sıkıldıkça kalkıp , ‘çok para alıyorsunuz, bunları düşürelim’ diyemezsiniz. Bu işçiyi bitirir, çökertir. Kaosa sokar. Hasılı, işçilerin moralleri bozuk” dedi.

sedas-ile-isci-arasinda-ipler-geriliyor-001.jpg

“İşçilere mobbing uygulandı”

Tes İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Kabaoğlu, SEDAŞ yetkilileri işçilerimiz ile birebir görüşmeye başladı ancak, daha ilk görüşmelerde, mobbing yapılmaya başlandığını dile getirerek devam eden açıklamasında;

“Arkadaş her kes borçlu, herkes ev bark geçindiriyor. Herkesin sıkıntısı var. Herkes ayağını yorganına göre uzatmaya çalışıyor. Şimdi yolun yarısında kalkıp ücret adaletsizliğine ne gerek var. Herkesim maaşına göre yaşıyor. Hiç kimsenin insanlara gelecek kaygısı yaşatmaya hakkı yok. Herkes ne konuşulmuşsa, neyi imzalamışsa onun gereğini yapmalı. İşçilerimizle görüşmelerde mobbing yapıldı. görüşmeleri ister istemez sonlandırdık. Hiç kimse baskı ve zulümle bir yere varamaz” dedi.

 

Bakanlık ile görüşmeler yapılacak

Tes İş Sakarya Şube Başkanı İrfan Kabaoğlu, açıklamaların sonunda ise, konunun Sendika Başkan ve Yönetimi tarafından Enerji Bakanlığı’na iletildiği, yapılacak görüşmelere göre hareket edileceğini dile getirerek,

“Biz büyük bir camiayız, bu camiada herkes işine can hiraç sarılmış durumda. Herkes evine helal ekmek götürmenin derdinde. Böylesine çıkışlar bizlerin ve sahadaki işçinin verimini düşürür. Ülke olarak ciddi bir süreçten geçmekteyiz. Bu süreçten geçmekte olduğumuz şu günlerde, gündemi böylesi çıkışlarla meşgul ederek yüzlerce kişiyi ve ailesini huzursuz etmek doğru değildir” dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Net Gaste | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0264) 278 54 50 | Faks : (0264) 278 54 50 | Haber Scripti: CM Bilişim