• BIST 98.991
  • Altın 219,806
  • Dolar 5,5632
  • Euro 6,4169
  • Sakarya 18 °C
  • Kocaeli 16 °C

SAÜ-Halk Sağlığı Müdürlüğü İşbirliği ile

SAÜ-Halk Sağlığı Müdürlüğü İşbirliği ile

              Sakarya Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Sakarya üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından hekim ve diğer sağlık perssoneline yönelik olmak üzere ortaklaşa gerçekleştirilen eğitim toplantısı sonunda, Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof Dr. Mustafa ALTINDİŞ tarafından (MERS-CoV) Ortadoğu Solunum Yetmezliği Coronavirus hastalığı ile ilgili olarak gerçekleştirilen basın açıklamasında aşağıdaki hususlara dikkat çekildi:

              Kısaca “MERS-COV” olarak bilinen ve Türkçe karşılığı “Ortadoğu Solunum Yetmezliği Coronavirus hastalığı olarak adlandırılan hastalık ilk defa Haziran 2012 yılında Cidde’de akut zatürre, böbrek yetmezliği ile takip edilen ve daha sonra kaybedilen bir hastadan alınan örneklerde tanımlanmıştır.

Bildirilen veya olası olguların tümü direkt veya endirekt Ortadoğu ile ilintilidir. Suudi Arabistan, Ürdün, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Umman yanı sıra Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya gibi Avrupa ülkeleri ve Tunus’tan da vakalar bildirilmiştir. Bulaşma kesin olmamakla beraber solunum yolu(solunum) ve yakın temas ile olmaktadır ve sınırlı da olsa insandan insana bulaş söz konusudur. Bağışıklık sistemi baskılanmış yada kronik hastalığı olanlarda yakın temas ile bulaşma riski artmaktadır.

MERS-CoV ile enfekte hastaların ortalama yaşı 50 (14 ay-94 yaş), olguların çoğu erkektir. Hastalıktan ölüm oranı son verilere göre %40 civarındadır. SARS benzeri bir klinik yapan etken günümüzde küresel anlamda ciddi halk sağlığı tehdididir. Klinik bulgular daha önceki yıllarda yaşanan SARS ile benzerdir. Fakat virüs bir coronavirus olmakla beraber SARS virüsünden çok yarasalarda enfeksiyon yapan cronoavirus etkenlerine bugüne kadar görülen olgulardan yola çıkarak bu hastalığın insandan insana solunum yoluyla bulaştığı kanaatine varılmıştır.

MERS-CoV ile enfekte insanların çoğunda nefes darlığı, üşüme, kas eklem ağrıları, öksürük ve ateşle seyreden ciddi akut solunum yolu hastalığı gelişmektedir. Olası veya kesin MERS-CoV enfeksiyonlu olguların bakımı sırasında standart önlemler ve solunum izolasyon uygulamaları gerekmektedir. Hasta ile yakın temasta (1 metre)  ve odasına girerken tıbbi maske kullanılmalı, el hijyeni sağlanmalıdır. Ülkemizde MERS-CoV’e yönelik olarak Ekim 2012’de “Yeni Coronavirüs Bilim Kurulu” oluşturulmuş ve alınan kararlar doğrultusunda çalışmalara başlanmıştır.

Dünya genelinde bugün itibari ile 809 kesin MERS vakası saptanmış olup bunlardan 311 yaşamını yitirmiştir. Hastalık 2 Mayıs'tan itibaren Amerika'da da görülmeye başlanmıştır. Sağlık Bakanlığı verilerine göre Ülkemizde bazı şüpheli olgular görülmekle beraber Mers (+) olguya rastlanmamıştır.

 

 

Prof Dr Mustafa ALTINDİŞ, Hac ve Umre Ziyaretinde bulunacak vatandaşlarımızı Mers ve diğer bulaşıcı hastalıklardan korunmak için aşağıdaki hususlara dikkat etmeleri  gerektiğini ifade etti.

1.      Hac ve Umre ziyareti sırasında en çok kaydedilen şikayetler üst solunum sistemi ile ilgilidir. Tipik semptomlar öksürük, balgam çıkarma, boğaz ağrısı, ses kısıklığı, burun akıntısı, ateş ve titremedir. İnfluenza virusu üst solunum yolu enfeksiyonlarının en sık nedenidir. Grip aşısı üst solunum sistemi ile ilgili viral hastalıklara yakalanma ihtimalini önemli ölçüde azaltmaktadır,  özellikle 65 yaş üzerinde olan kişilerin kesinlikle grip aşısı yaptırmaları gerekmektedir.

2.      Hac ve umre ziyaretinde bulunacak vatandaşlarımızın toplum sağlığı merkezlerimizde ücretsiz olarak yapılmakta olan menenjit aşısını da mutlaka yaptırmaları gerekmektedir.

3.      Bütün gıda maddelerinin temiz olmasına, uygun koşullarda hazırlanmış ve saklanmış olmasına dikkat edilmelidir.

4.      Mecbur olmadıkça diğer insanlarla yakın temastan kaçınılmalı, kalabalık yerlerde maske kullanılmalı, ateş, halsizlik, öksürük, nefes darlığı, hırıltılı solunum, balgam çıkarma, burun tıkanıklığı ve burun akıntısı gibi şikayetler olduğunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

5.      MERS hastalığı açısından, Hac ve Umre seyahati döndükten sonraki bir ay içinde öksürük, nefes alıp vermede güçlük ve solunum sıkıntısı gibi şikayetleri olan bireylerin mutlaka aile hekimlerine veya en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir.

 

 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Net Gaste | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0264) 278 54 50 | Faks : (0264) 278 54 50 | Haber Scripti: CM Bilişim