• BIST 93.616
  • Altın 208,990
  • Dolar 5,3413
  • Euro 6,0898
  • Sakarya 12 °C
  • Kocaeli 10 °C

Sakarya' dan Arnavutluk' a Sevgi Köprüsü

Sakarya' dan Arnavutluk' a Sevgi Köprüsü

Sakarya Demokrasi Platformunun düzenlediği ve Sakarya Yerel Basın mensuplarının yer aldığı Arnavutluk gezi programına katıldık.

Yaklaşık 780 Km. lik uzaklıkta, uçuş mesafesiyle 1 saat 20 dakika. Balkan ülkelerinin yanından geçerek, ulaşılan Arnavutluk, Adriyatik Denizini adeta kucaklıyor..

Arnavutluk 40 yıl dışa açılmayan, Komünist rejim ile yönetilen Meşhur Enver Hoca’ nın ülkesi..

Ülkede birçok ilk, orta ve liseler var.. Üniversiteler var.

Eğitime önem veren bir yapısı var. Avrupa’ nın kıyısında olmak bu olsa gerek.

Çünkü Arnavutluk 3 Milyon  nüfusu ile yaklaşık 45 üniversiteye sahip.. 30 Üniversitenin tamamı devlet’ e ait. Ancak 15 üniversitede özel..

Biz Başkent Tiran’ a indikten sonra Hava Alanına yakın Epoka Üniversitesi (Çağ Üniversitesi)’ ne geçiyoruz. Burada bilgi alıyoruz.. 11 Fakültenin, 110 Öğrencinin eğitim gördüğü Üniversite’ de derslerin tamamı yani,  % 100  İngilizce ..

Arnavutluk’ ta  Arnavut asıllı Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’a büyük sevgi var.. Hatta Hizmet Hareketinin okullarının bir kısmına M. Akif Ersoy adı verildi.. Turgut Özal’ a da büyük ilgi duyulduğundan, bazı okullara adı verilmiş.

3 Milyon nüfusun dışında 1-1.5 milyon da ülke dışında yaşıyor. Arnavutluğun ekonomisi çok iyi olmadığından hemen her ailenin en az bir ya da 3 evladı, yurt dışında çalışarak aile ekonomisine katkıda bulunuyor.

Ateizmin en büyük ülkelerinden olan Arnavutluk’ un çift başlı kartal simgesi.

Geziye Sakarya Demokrasi Platformu’ n dan Remzi Cinemre, Salih Taş, Gazeteciler olarak, Yenihaber Gazetesi Genel Müdürü Sezai Matur ve Muhabir Mustafa Kaya, Yeni Sakarya Gazetesi’ n den Arda Aydıntepe, Ada Postası Gazetesi Genel Müdürü Uğur Kaya, Dünya Gazetesi Temsilcisi Hasan Coşkun , Cihan Haber Ajansı Temsilcisi Duran Savaş ve  Kanal 54 TV Muhabiri Erkan Salih Baş  ile Netgaste’ yi temsilen ben birlikte katıldık.

 

Enver Hoca

 

 

Evet 40 Yıl Arnavutluk’a adeta işkence yaşatan.. Ülke dışına çıkartmayan Enver Hoca.. Ülkenin en güzel yerlerinde kendisine şatolar yaparak, yaşayanları zulme maruz bırakmış. İnsanların eğitimine, gelişimine, seyahat özgürlüklerine iş hayatlarına müdahil olan Enver Hoca o dönemde ya da daha öncesinde ülkede yapılan tüm cami, fabrika, okul ve tüm kamu alanlarını yerle bir etmiş.

Öyle sadist bir yönetim anlayışı varmış ki, insanlar kaçmasın, engellerle karşılasın diye, tüm yolları virajlı ve engebeli hale getirmiş.

Yabancı düşmanlığından korktuğu için, zaten fakir olan ülkesini ekonomik darboğaza sokmak için saçma sapan işlere imza atmış.

Ülkede yaklaşık Bine yakın Bunker adı verilen sığınaklar inşa ettirmiş.

Söylentilere göre bunları inşa ettirdiği mühendisi içine sokarak, üzerine bomba atıp test ettirmiş.

Din düşmanı olarak adlandırılan Enver Hoca 1945’ ten, 1967 yılına kadar din adına ülkesinde hiçbir şey bırakmıyor. Tümünü yakıp yıkıyor imha ediyor.

Ancak Enver hoca’ nın ölümü ardından

Ona olan tepki nedeniyle, döneminde yapılmış tüm fabrika, ev, hatta ağaçlar Arnavutlar tarafından yakılıp yıkılmış.

Arnavutlar, adeta Enver Hoca’ yı nefretle anıyorlar..

 

 

Her şeyden önce eğitim

 

 

Eğitim Arnavutluğun vazgeçilmezi..

Her şeye rağmen çocuklarını okutmak, istikbalinin parlak olması için eğitim vazgeçilmez seçenek..

Anne baba, ister Hıristiyan, ister Ortodoks olsun. Çocuklarının iyi eğitim alacaklarına kanaat getirdiklerinde, onu Müslüman Eğitimcilerin olduğu okula vermekten çekinmiyorlar.. Demokrasiye, eğitimin vazgeçilmez oluşuna o kadar inanmışlar ki, bu anlamda önlerinde birçok seçenek olmasına rağmen başarılı olduğu için Hizmet Hareketi okullarını tercih ediyorlar.

Öyle ki okullara Meclis Başkanı’ nın iki çocuğu, Bazı Bakanların çocukları, Milletvekili, Üst düzey bürokratların çocukları rahatlıkla gidebiliyor.  Çocukları ile ilgili istikbali arzu eden bu okullardan vazgeçmiyor.. Din uğruna olsa bile. Tüm okullarda ana dil İngilizce, Ancak bunun yanında seçmeli dersler de veriliyor. Kreşte başlayan okul hayatları Üniversiteyi bitirinceye kadar sürüyor. Haliyle doğuştan Arnavutça, aileden İtalyanca öğrenen çocuklar, Okulda İngilizce ve seçmeli Türkçeyi de rahatlıkla öğrendiğinden en 3-4 lisan biliyor.

 

 

Farklı Kültüre sahip Arnavutluk

 

Arnavutluk kültür anlamında bize benzese de, dini ve özgürlükler anlamında bizden çok uzaklarda. Mesela ölen Hıristiyan, ya da Ortodoks olsun veya Müslüman olsun, hayatında giymediği şık bir takım elbise ile gömülüyor.

Osmanlı’ dan ayrılan en son ülke Arnavutluk. Trafikte hemen her şoförde “Arnavut İnadı” olsa da yayalara çok saygılılar..

Almanya’ nın adeta otomobil çöplüğüne dönmüş. İtalyan,  araçları azınlıkta. Ancak ayda 250-300 Euro maaş alanların altında bile Çok lüks Mercedes, Audi aracı bulabilmek mümkün. Türkiye’ de 100 Bin lira olan araçlar Arnavutlukta 3500-4000 Bin Euro’ ya alıcı bulabiliyor.

Arnavutluk’ un en büyük ve gelişmiş İllerinin Başında Tiran ,Durus ve İskodra geliyor..

İskodra Osmanlı şehri olarak bilinen ışık Nehri kenarında kurulu harikulade, (İstanbul’ u andıran) güzellikte doğa harikası bir yer.

Arnavutluk’ ta bildiğimiz Türk Kahvesi yerine Makiyeto denilen, (bizdeki adı kapiçuno) ikramları yapılıyor her yerde.

İskodra adeta ikiye bölünmüş. Yolun üst tarafı Hıristiyan ve Ortodokslara ait. Yolun alt tarafı da Müslümanlara. Yolun alt tarafında ve her  mahallede , köyde camiler var..

İskodra’ ya tepeden bakan Osmanlı Kalesi görülmeye değer mükemmel bir yer.. Eski zindanlar, eski camiler, eski konaklama yerleri.. Arnavutluğun simge yeri adeta Osmanlı Kalesi.. Tepeden İskodra şehrine bakıyor. Bir yanda Işık nehri, Diğer yanda İskodra

 

 

 

Medya çok gerilerde..

 

 

Arnavutluk ‘ a gidilir de Gazete ve TV’ ler ziyaret edilmez mi?

Biz orada bir üniversitenin iletişim Fakültesi’ nin bulunduğu yayın yaptığı TV ve Radyo istasyonunu ziyaret ettik. Ardından Arnavutluk Gazeteciler Derneği Başkanlığına gittik. Ünioni Gazetareva Derneği Başkanı ve Yöneticileriyle görüştük..

Dernek yetkilileri, 25 Gazete, 75 radyo, 100 TV (üçü ulusal), 365 dergi, 206 internet Sitesi olduğunu söylediler..

Arnavutluk’ un en güzel şehirlerinden olan İskodra’ da iş dünyası da Türklerin elinde desek yanlış olmaz. Çünkü yüzlerce insana iş ve aş veriliyor.

 

Hoşgörü ve çarpıklık bir arada

 

Maalesef öyle..

Arnavutluk’ da hoşgörü bir yanda, ama bir o oranda da çarpıklık var.

Örneğin Anne Hıristiyan Baba Ortodoks, çocukları ise gittikleri okul nedeniyle Müslüman olmuş. Bunu son derece olumlu buluyor hatta bu anlamda, birçok Hıristiyan, Ortodoks çocukları nedeniyle Müslümanlı tercih eder olmuş.

1997 Yılına kadar is savaşın yaşandığı Arnavutlukta, hemen her iki iki aileden biri birbiriyle kan davalı..

Ancak enteresan olanı, kan davalısını öldüren bir kişi, öldürdüğü kişinin cenazesine, hatta evine gidebiliyor. Ama bu 40 gün sürüyor, O günden sonra görüldüğü yerde kurşunlanması, katledilmesi mubah gibi algılanıyor.

 

Demokrat ve Sosyalistlerin yönettiği ülkede her seçim dönemini farklı bir siyasi parti üstleniyor.

İskodra’ nın bir başka Osmanlı şehri ve köprüsü olan Ortaköprü ise tamamen kaderine terk edilmiş, küstürülmüş bir görünüme sahip, bakımsız ve çöplükten kimsenin ilgi göstermediği köprü Mostar’ı, Çamlıhemşin’ deki asmalı köprüyü andırıyor..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Net Gaste | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0264) 278 54 50 | Faks : (0264) 278 54 50 | Haber Scripti: CM Bilişim