• BIST 99.292
  • Altın 238,599
  • Dolar 6,1768
  • Euro 7,2717
  • Sakarya 11 °C
  • Kocaeli 7 °C

“Sağlık Sistemine İhanet Edenlerden Olmayacağız.

“Sağlık Sistemine İhanet Edenlerden Olmayacağız.
Aile hakemliğine yapılan baskılar dayanılmaz hale geldi

 Aile Sağlığı Merkezleri, koruyucu sağlık hizmetlerine öncelik vererek halkımızın geleceği için çalışan merkezlerdir. Herkesin kendi aile hekiminden hizmet alması prensibi yerine, nöbetçi hekimden hizmet alınmasının getirilmesi, aile hekimliği uygulamasını bitirerek, bu yerlerin aile sağlığı merkezi olma özelliğini kaybettirecektir. Bu şekilde eski sağlık ocağı sistemi tekrar getirilmek istenmektedir.   Aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına haftada altı gün, günde on iki saatten, ayda 300 saat, çalışma süresi getirmek isteyen bakanlık, bu çalışma sürelerinin uluslararası çalışma kanunlarına, insan haklarına ve Anayasamızın dinlenme hakkına aykırı olduğunu göz ardı etmektedir.   Biz aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları olarak Aile Hekimliğine, Sağlık Bakanlığından daha fazla önem veriyoruz ve iyi bir aile hekimliği uygulamasına sahip olmak için herkesten fazla çalışıyoruz.
Aile Hekimliği uygulamasını bitirenler ilerde “sağlık sistemine ihanet edenler” olarak anılacaktır. Biz bu ihanetin içinde olmayacağız.
                Bugüne kadar diyalogla söz konusu Nöbet fikrinin yaratacağı hasarlar Bakanlığın yetkililerine anlatılmasına rağmen hiç sonuç alınmadığı görülmektedir. Bundan dolayı, biz ‘’Halkımızın sağlığının daha iyi takip edilebilmesi’’ ve ‘’Aile Hekimliğinin bitirilmemesi için’’ 12 Aralık 2014 Cuma günü tüm Türkiye’de 1 günlük iş bırakma eylemi yapmak zorunda kaldık. Amacımız sesimizi duyurmak, halkımızın sağlığına sahip çıkmaktır. Bebeklerimiz sağlıklı doğsun, sağlıklı büyüsün, aşıları eksiksiz olsun, gebelerimiz aile hekimleri tarafından takip edilsin, yaşlılarımız dertlerini aileden biri olarak gördükleri, aile hekimlerine anlatabilsin diye yapıyoruz. Bugün aile hekimliğinin bitirilmesine halkımız adına itiraz ediyoruz. Halkımızı da bize destek olmaya çağırıyoruz.
           Ayrıca 13 Aralık 2014 cumartesi günü tüm Türkiye’den gelen aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları ile Ankara’da olacağız. Buralardan bizi duymayan sağlık bakanlığı yetkililerine yanı başlarından sesleneceğiz; bundan önceki sağlık ocağı uygulamasını bitirdiğiniz gibi şimdi de Aile Hekimliği Uygulamasını bitirmeyin. Aile Hekimliğine ve birinci basamak koruyucu sağlık hizmetlerine sahip çıkın.
            Ülkemizdeki aile hekimliği uygulaması sağlık göstergeleri ile Avrupa Şampiyonu olmuştur. Bu başarıyı sağlayan aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına yüklenmek istenen angaryalardan, Acil, ASM-TSM nöbetlerinden vazgeçilmelidir. Aile Hekimliğine Dokunmayın. Hasta memnuniyeti % 95 olan bir sistem de çalışan memnuniyeti %20 ise bunu vatandaşlarımızın ve kamuoyunun takdirlerine sunuyoruz !!!
Saygılarımızla

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Net Gaste | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0264) 278 54 50 | Faks : (0264) 278 54 50 | Haber Scripti: CM Bilişim