• BIST 90.271
 • Altın 214,871
 • Dolar 5,3659
 • Euro 6,0862
 • Sakarya 4 °C
 • Kocaeli 3 °C

Öğütlü: Hastanenin altı komple acil servis olacak

Öğütlü: Hastanenin altı komple acil servis olacak
Sakarya İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü netgaste.com ziyaretinde sağlık konusunda önemli bilgiler paylaştı.

Sakarya'nın en önemli sorunlarının başında gelen Sağlık'ta birçok konunun tartışıldığı günlerde Sakarya İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü netgaste.com haber sitesi ziyaretinde camiayı rahatlatacak açıklamalarda bulundu.

 

Gıda zehirlenmesi

Sağlığın patronu Öğütlü, Türkiye ve Sakarya gündemini günlerce işgal eden Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde (SAÜEAH) 309 kişinin zehirlenmek suretiyle tedavi altına alınması ile ilgili olarak,

“Konuyu tüm yönleriyle ele aldık. Gereğini yaptık, ihale kuralları gereği yemek firması sözleşmesi sonlandı. Sorumlular hakkında işlem yapıldı. bu konuda hiçbir şekilde ne çalışana, ne de ilgili firmaya taviz verilmedi” dedi.

ogutlu-hastanenin-alti-komple-acil-servis-olacak.jpeg

Yeni yemek ihalesi yapılması halinde gerekli önlemlerin alınacağını dile getiren Öğütlü;

“Önümüzdeki günlerde yapılacak yeni yemek ihalesi ile ilgili tüm hazırlıklarımızı yaptık. Aynı hadisenin cereyan etmemesi için her türlü önlemi aldık. Yeni ihale alan firma ile yemekhanede ezber bozacak işlere imza atacağız” dedi.

 

Asansör sorununa neşter

SAÜEAH’ın en çok konuşulan sorunu ‘Asansör’ hakkında açıklamalarda bulunan Öğütlü,

“Hastanede bundan sonra asansör sorun olmayacak. Tüm mevcut asansörlerin mekanik aksamı değişiyor. Ardından, hastane girişine ayrıca yeni hastalar için bir asansör daha yapıyoruz. Bu konu kökten hallolacak. Artık kimse asansörü sorun edemeyecek” dedi.

 

Hemşire sıkıntısı büyük

Öğütlü en önemli sorunlardan birinin de  'Hemşire' eksikliği olduğunu dile getirerek,

“İzin yapamayan hemşirelerimiz var. Acilen bu açığı kapamamız gerekiyor. Sıkıntı büyük, iki gün dinlenmeden çalışan hemşirelerimiz var. Bu konuda ciddi bir çalışma içindeyiz. Sağlık Bakanlığı bu yıl en çok personel alımı yapılacak bakanlıklar arasında. Yaklaşık 36 Bin personel alımı yapılacak, bunun 16 Bin’i hemşire olacak. İnşallah bu alımlarla Sakarya’da da önemli hemşire sorunu giderilmiş olacaktır” dedi.

 

Doğumevi yıkılmayacak

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SAÜEAH) Merkez Kampüsü önünde yapımı devam eden ve bir yıla kadar tamamlanması beklenen Sakarya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'nin tamamlanması halinde mevcut Doğumevi’nin oraya taşınacağını dile getiren Öğütlü,

“Yıllardır Sakaryalı'ya hizmet veren Sakarya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'nin yeni yerine taşınması halinde kaliteli ve daha iyi bir hizmet sunacak. SAÜEAH’a bağlı olarak çalışacak hastanede bazı ünitelerin buraya taşınması sağlanacak. En iyi en güzel hizmeti vermek için çalışıyoruz, çalışacağız da” dedi.

ogutlu-hastanenin-alti-komple-acil-servis-olacak-001.jpeg

Toyota Altınova’ya

Yıllardır Güney bölgesinde önemli bir yeri olan Toyotasa Hastanesi’ndeki yapılanma nedeni ile Altınova Hatanesi’ne taşınması konusunda bilgi veren Öğütlü,

“Toyotasa Hastanesi’ne Sabancı grubu 7.5 Milyon lira maddi yardımda bulunuyor. Sağlık Bakanlığı’nın tüm hastane ile ilgili harcayacağı rakam ise 18 Milyon lira. Hastane adeta kökten yenilenecek. Hastane yanında bulunan Diş Hastanesi binasının durumu ortada. Orayı idari bina ya da arşiv deposu şeklinde kullanabileceğimizi düşünüyoruz. Hastane inşaatı bittiğinde bu konuda kararımızı vereceğiz inşallah” dedi.

 

Şehir Hastanesi’nin nereye yapılacağı belli

Açıklamalarına tüm şehrin merakla beklediği 'Şehir Hastanesi' hakkında konuşarak devam eden Doç. Dr. Aziz Öğütlü,

“Şehir hastanesinin projesi ihale aşamasında. Proje sonrası inşaatın yapımı gündeme gelecek. Şehir Hastanesi  bu şehri uçuracak bir proje, hastanenin nereye ve nasıl yapılacağı belli. Artık, hala birilerinin’ Şurası mı olsun?, Burası mı olsun?’ Diyerek yorum yapmasının bence anlamı yok. Adapazarı Yenikent Mahallesi, Alandüzü’ne inşa edilecek hastane ile ilgili artık geri dönüş yok. Bu konu çok araştırıldı, çok incelendi. İnşallah projenin ihalesi ile hastane konusunda önemli bir ayak aşılmış olacaktır.

“Sakarya’nın yüzde 75’inin yerleşim yeri Kuzey bölgesinde. Bu hastane için hala birileri,
güney7e, Batı’ya, Doğu’ya yapılması gibi değişik düşünceleri ortaya atmamalı. Böyle büyük projeler, nüfus yoğunluğunun olduğu alanlara inşa ediliyor. Bu konuda Sağlık Bakanlığı yetkilileri de bizler de yaptığımız incelemelerde, en uygun yerin Alandüzü olduğu inancındayız. Zaten konu kapandı. Artık projenin hayata geçirilmesi gündemde”
dedi.

ogutlu-hastanenin-alti-komple-acil-servis-olacak.JPG

Zamana ihtiyaç var

Sakarya sağlığının patronu Öğütlü,

“Sakarya Halk Sağlığı İl Müdürlüğü, Sakarya Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği ve Sakarya Sağlık İl Müdürlüğü artık tek çatı altında. Üç kurumun birleşmesi, yeni ekip, yeni sistem tabiri caizse bizim kucağımıza düştü. Sakarya’da sağlık öyle bir iki günde düzelecek kadar sorunsuz değil. Ekip arkadaşlarım ile koordineli çalışmalarımızın karşılığını herkes görecek. Zamana ihtiyacımız var. Bu camianın tüm sorunlarını biliyor, çözümü için gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz.  Birkaç ay sonra, bugün yaptığımız konuşmaları yapmayacağız. Şunu herkes bilsin, Sakarya gelecekte sağlıkta çıta atlayacaktır.
 

Yeni hastanelerin koordinesi, teşkilatın yönetimi her şeyin kontrol altında olduğunu söylemeliyim.Birim amirleri ile ara ara yapacağımız toplantılarda, sorunlar ve yapılacak çalışmalar masaya yatırılarak, birebir çözüm noktasında güç birliği yapacağız. Ani ziyaret ve denetimlerle oto kontrolü ele alacağız. İşini iyi yapmayanlar uyarılacak. Hasta ve yakınlarının memnuniyeti için imkanlar seferber edilecektir." dedi.

 

Acil büyütülecek

Konuşmasının sonunda bombayı patlatan Sakarya İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü,

“Sakarya’da yakın zamanda acil servis büyüyecektir.  Mevcut hizmetin verildiği acil servisinin bulunduğu zemin kat, tamamen acile ayrılacak. Acile gelen her hasta sırasını oturarak bekleyecek. Karmaşa ve kargaşaya mahal verilmeyecektir. Dediğim gibi daha birçok sürprizlerimiz var. Ancak kamuoyunun biraz daha tahammüllü olması ve yapacağımız çalışmalara destek vermesini bekliyoruz” dedi.

ogutlu-hastanenin-alti-komple-acil-servis-olacak-001.JPG

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Net Gaste | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0264) 278 54 50 | Faks : (0264) 278 54 50 | Haber Scripti: CM Bilişim