22 Ekim 2018
  • Sakarya12°C
  • Kocaeli12°C

SAKARYA'DA BELEDİYE BAŞKANLARI İÇİN ZOR BİR YIL OLACAK

2019 Mart ayında yapılacak olan yerel yönetim seçimi için, AK Parti’de yeni seçim atlatan ilçe başkanlarına, yoğun şekilde belediye başkan aday adaylarından ziyaretler gerçekleşiyor.

Sakarya'da belediye başkanları için zor bir yıl olacak

02 Ocak 2018 Salı 12:45

Sakarya siyasette oldukça ilginç şehirlerden… Öyle ki daha AK Parti ilçe başkanlığı seçimlerinin bittiği bir ay bile olmadan, kimi belediye başkan aday adayları, ilçe başkanlarına ‘tebrik’ ziyaretlerinde bulunarak, ‘Her türlü yanındayız’ mesajı veriyor.

 

“Bayram değil, seyran değil, ‘Aday beni niye öptü’…!

2019 Türkiye’de de Sakarya’da da çok önemli bir yıl. Çünkü aynı yıl, yerel yönetimler belediye başkanlığı, ardından, milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçimi gerçekleşecek. Süreç çok çetin ve renkli geçecek.

AK Parti bu anlamda 2018 Eylül-Ekim aylarında büyük kongreye gidecek. Yeni üst kurulu MKYK ve MYK yönetimini belirleyecek. Haliyle bu üst kurul, 2019 sürecini resmedecek. Sakarya ve Türkiye genelinde 2023 hedeflerinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği için çok öneli bir süreç.

İşte bundan dolayı, Sakarya’da kimi aday adayları, yeni seçilmiş AK Parti ilçe başkanlarını ziyaret ederek ‘Hayırlı olsun, teşkilatın emrindeyiz. Bir isteğiniz olursa bekleriz’ gibi ifadeler kullanarak, kendilerine zemin oluşturma gayretindeler.

 

Sakarya’da tümden bir değişim

Diğer yandan gerek AK parti, gerekse seçmen tabanında, yaklaşık 15 yıldan buyana alışılmış olan adayların değişimi arzulanmakta.

Özellikle bazı sivri çıkışlar ve hakkında birçok dedikodunun çıktığı bilinen belediye başkanlarının yeniden aday gösterilmeyeceği konuşuluyor.

Her ne kadar yeni teşkilat başkanları belirlenmiş olsa da, AK Parti Genel Merkezi, İçişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı’nın gerek Devlet eliyle ve gerekse özel anketörler ile yaptığı birebir anketlerde mevcut birçok başkanın karnesinin iyi olmadığını biliyor.

 

Sürprize gebe bir yıl olacak

Herkesin yeni  ve vizyonlu adayların çıkmasını beklediği 2019 yılında sürpriz gelişmeler yaşanabilir. O nedenle, teşkilat ve Cumhurbaşkanlığı, mevcut adaylar ile yaptığı anketin yanında, ‘Adaydan memnun değil iseniz, yerine kimin gelmesini istersiniz’ gibi sorular ekleyerek, şimdilerden  gelecekle ilgili aday arayışında olduğunu hissettiriyor.

 

Belediye başkanları için en zor yıl

Diğer yandan mevcut Sakarya’da yer alan ilçe başkanları için çok zor bir yıl. Herkesin plan ve projelerini bitirmeleri isteniyor. Gerek STK ve gerekse toplumla barışık olmaları da istenen  AK Partili belediye başkanları için beklenen performans sergilenmemesi halinde, ‘Metal yorgunluğu’ bahanesi ile aday gösterilmeyerek siyasi hayatına son verilmesi planlanıyor.

Bu anlamda, gerek adı yolsuzluğa karışmış, gerekse yol ve parklar dışında halka ciddi bir proje sunamamış olan belediye başkanları, ‘Ne yaptınız?’ sorusuna muhatap olacaklarını biliyorlar. İşte bu nedenle son çırpınışları ile bir şeyler yapmaya çalışacaklar ancak, karnelerinde bol ‘Sıfır’ yer alan bu başkanlar için kötü son kaçınılmaz gibi görülüyor.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar