• BIST 91.910
 • Altın 215,679
 • Dolar 5,3897
 • Euro 6,1109
 • Sakarya 5 °C
 • Kocaeli 4 °C

“Kamudaki liyakatsiz yöneticilere kim dur diyecek?”

“Kamudaki liyakatsiz yöneticilere kim dur diyecek?”
Başkan Varol;”Kamudaki metal yorgunluğunun sebebi liyakatsiz yöneticilerdir. Malum sendikaya yüz verirseniz, işini bırakıp müdür atamaları uğraşırlarsa, elbette liyakat ikinci planda kalır” dedi.

Sakarya Türk Büro Sen Şube Başkanı ve Sakarya Kamu Sen İl Temsilcisi Rahim Varol, Kamuda çok ciddi şeyler yaşandığını dile getirerek,

“Kamudaki metal yorgunluğunun baş sorumlusu liyakatsiz yöneticilerdir” diyerek sürdürdüğü açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Azerbaycan dönüşü yaptığı açıklamada, “Bu 657 var olduğu sürece, siz bürokraside arzu edilen türden köklü düzenlemeler yapamazsınız. Sadece birini bir yerden alır başka bir yere koyabilirsiniz. O da köklü bir düzenleme anlamına gelmez. Gerçek manada bir düzenleme, 657'nin tepeden tırnağa değiştirilmesiyle mümkün olabilir. O da tabii ki Anayasa değişikliği yetkisi yapabilecek güçte olmakla mümkündür” demiştir.

657 sayılı DMK’nın memurlar açısından da sıkıntılı bazı maddeleri bulunmaktadır. Ancak, 657 sayılı DMK’nın sayın Erdoğan’ın da dillendirdiği gibi “tepeden tırnağa değiştirilmesi” memurların güvencesiz çalıştırılması anlamına gelmektedir. Bir emek örgütü olarak iş güvencesiz çalışmayı kabul etmemiz mümkün değildir.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yapılacak değişiklik için Memur Sendikalarının fikirleri alınmalı, memurlar açısından sorunlu olan maddeler tespit edilmeli, iş güvencesi korunarak, Avrupa ülkeleri standartlarında bir kanun hazırlanmalıdır.

DEVLETİN TEMEL TAŞLARINI OYNATAMAZSINIZ

Anayasa değişikliği ile, Memurun İş Güvencesi ellerinden alınırsa, Devletin bekası tehlikeye düşer. Çünkü, Devlette devamlılık esastır. Bilindiği üzere, Devlet soyut bir kavramdır. Devleti somut hale getiren memurlardır. Doğumdan ölüme kadar yaşanılan her anda Devlet vatandaşın hayatındadır ve devlet memurları aracılığı ile hizmet verir. İş güvencesi kaldırılırsa; parti ile gelen, parti ile giden memurlar oluşur. Bu durumda Devletin hafızasını arşivini yok eder.

KAMUDAKİ METAL YORGUNLUĞUNUN SEBEBİ 657 DEĞİL, LİYAKATSİZ YÖNETİCİLERDİR

DÜŞÜNÜN MALUM SENDİKA ASIL İŞİNİ BIRAKMIŞ MÜDÜR DEĞİŞTİRMEK İÇİN EFOR SARFEDİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bahsettiği, “kamuda metal yorgunluğu” varsa, ki bize göre de vardır, bunun sebebi 657 sayılı DMK değildir. Bürokraside yaşanan metal yorgunluğunun asıl sebebi, liyakatsiz yöneticilerin sadece yandaş oldukları için göreve getirilmesidir.

Kamudaki metal yorgunluğuna son verilmek isteniyorsa, Hükümet acilen liyakat, birikim ve ehliyet kriterlerine dönmelidir. Kamuda çalışanlar arasında yapılan ayrıma son verilmelidir. 15 Temmuz ihanetinden ders çıkarılarak, kamuda yandaş, cemaat ve tarikat mensubu örgütlenmesinden derhal vazgeçilmelidir.

Eğer bu süreçte siyasi iktidar, Devlet Yönetiminin olmazsa olmazı olan liyakat, birikim, tecrübe ve kariyer kriterlerini ortadan kaldırıp, yerine cemaat ve yandaş kadrolaşmayı getirmeseydi, Ülkemiz 15 Temmuz felaketini yaşamayacak, ağır bedeller ödemeyecekti. Üzülerek ifade etmeliyiz ki, siyasi iktidar hala aynı hataları tekrar etmektedir.

657 SAYILI DMK, İŞ GÜVENCESİNİ KORUYARAK DEĞİŞTİRELİM

Baskılar sebebiyle kamuda huzur kalmamış, çalışma barışı bozulmuştur. kendi yandaş kadrolaşmasını tamamlamak isteyenler gözünü 657 sayılı DMK’ya dikmiştir.

Türk Büro-Sen olarak, Hükümete bir kez daha sesleniyoruz; Parti Devleti ülkemizin sonu olur. 657 sayılı DMK, uzun yıllardır kullanıldığı için bazı maddelerinin günümüze uygun şekilde yeniden güncellenmesi gerekmektedir. Ancak bu güncelleme Memur Sendikalarının görüşleri alınarak ve iş güvencesi korunarak yapılmalıdır. Kamuda yaşanan hantallığın sebebi 657 sayılı DMK değil, kamuda yaşanan siyasi kadrolaşma ve ayrımcılıktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Net Gaste | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0264) 278 54 50 | Faks : (0264) 278 54 50 | Haber Scripti: CM Bilişim