• BIST 93.616
  • Altın 208,990
  • Dolar 5,3413
  • Euro 6,0898
  • Sakarya 10 °C
  • Kocaeli 5 °C

Kadir Gecesi Nedir Ne Zamandır ?

Kadir Gecesi Nedir Ne Zamandır ?
1000 aydan daha hayırlı bir gece

Kadir Gecesi ne zaman, kadir gecesi nedir, kadir gecesi kandil midir,kadir gecesi önemi nedir, kadir gecesi namazı nasıl kılınır, kadir gecesi ile ilgili hadisler, kadir gecesi ile ilgili ayetler, kadir gecesi mesajları sms sözleri, kadir gecesi yapılacak ibadetler nelerdir, kadir gecesi hangi gün 2014, kadir gecesi ne zamana denk gelecek, kadir gecesinin önemi nedir, kadir gecesinin fazileti nedir, kadir gecesinin hükmü nedir, Kadir Gecesi ile ilgili hadisler, Kadir gecesi Müslümanlar İslam alemi için önemi nedir, Kadir gecesi okunacak dualar nelerdir, Kadir Gecesi hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar haberimiz içeriğindedir..

Kadir Gecesi ne zaman, kadir gecesi nedir, kadir gecesi kandil midir,kadir gecesi önemi nedir, kadir gecesi namazı nasıl kılınır, kadir gecesi ile ilgili hadisler, kadir gecesi ile ilgili ayetler, kadir gecesi mesajları sms sözleri, kadir gecesi yapılacak ibadetler nelerdir, kadir gecesi hangi gün 2014, kadir gecesi ne zamana denk gelecek, kadir gecesinin önemi nedir, kadir gecesinin fazileti nedir, kadir gecesinin hükmü nedir, Kadir Gecesi ile ilgili hadisler, Kadir gecesi Müslümanlar İslam alemi için önemi nedir, Kadir gecesi okunacak dualar nelerdir, Kadir Gecesi hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar haberimiz içeriğindedir..
Kadir Gecesi Nedir
Kadir Gecesi Kuran’ı Kerim ayetlerinin Peygamberimiz Muhammed’e vahiy yoluyla gönderilmeye başladığı geceye verilen isimdir. Ayetlerde Kuran-ı Kerim ayetlerinin Kadir Gecesinde indirildiği belirtilmektedir

Kadir Gecesi Ne Zaman ?

Mübarek Ramazan Ayı içerisinde bulunan Kadir Gecesinin hangi gece olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Kadir Gecesi’ni tarif eden hadisler ve İslam alimlerinin görüşleri neticesinde Ramazan ayının 27’inci gecesinin Kadir Gecesi olma ihtimali yüksek olarak bilinmektedir.

Kadir Gecesi’nin hangi gece olduğunu dair Peygamberimiz Muhammed aleyhi selamın  bir hadisi Kadir Gecesini şu şekilde ifade etmektedir. ‘’Siz Kadir gecesini Ramazan’ın son on günü içerisindeki  tek rakamlı gecelerde arayınız’’ 

Kadir Gecesinin Önemi
Ramazan ayı içerisinde yer alan ve hakkında ayeti kerimelerin bulunduğu Kadir Gecesi İslam dünyasında çok büyük bir önem  taşımaktadır. Müslümanlar hadis ve ayetler çerçevesinde bu geceye özel bir anlam ve önem vermektedirler. 
İnsanları karanlıktan kötülükten men ederek, mutluluğa ve huzura eriştiren yüce kutsal kitap Kuran-ı Kerim’in indirildiği gece olarak bilinen Kadir Gecesi hakkında Kuran-ı Kerim içerisinde KADR suresi yer almaktadır.

Bu 5 ayetlik  sure Kadir Gecesini anlatmaktadır. Kadir kelime anlamı olarak azamet ve şeref demektir.

Mekki sureler arasında yer alan yani Mekke’de vahiy yoluyla Peygamberimize ulaşan ayetlerden oluşan Kadir Suresinde  Allah (c.c) şöyle buyuruyor;

1- Doğrusu Biz, onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik, 2- Kadir Gecesinin ne olduğunu bilir misin ? 3-Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır 4- Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler, 5- O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.

Ayeti kerimelerde Kadir Gecesi bu şekilde anlatılmış ve tarif edilmiştir. Bu nedenle Müslümanlar bu geceye önem vermektedirler.

Müslümanlar için Kadir Gecesi 83 sene 4 ay yani 1000 aydan daha hayırlı bir gecedir. 

Peygamber Efendimizin Kadir Gecesi Hakkındaki Hadisleri Şu Şekilde;

Kim ki faziletine inanarak ve mükâfatını Allah'tan bekleyerek Kadir gecesini ibadetle geçirirse geçmiş günahları bağışlanır.

Hiç şüphesiz Kadir gecesine yetişmek mü'minler için büyük bir mutluluk olduğu gibi, en iyi şekilde değerlendirilmesi gereken bir fırsattır.

Kadir Gecesi Namazı

Kadir gecesi namazı ismi ile bilinen nafile bir ibadet vardır. Bu namaz toplamda 4 rekat olup sonrasında kişilerin tespih ve zikirleri ile devam edebilen bir ibadettir. Kişi yapmak yada yapmamak konusunda özgürdür farz değildir.

4 Rekat  Kadir Gecesi Namazı

1.rekatta; Fatiha ve 3 Kadr Suresi (inna enzelnahü)

2.rekatta; Fatiha ve 3 İhlas-ı Şerif

3. Rekatta  Fatiha ve 3 kadr Suresi

4. Rekatta Fatiha ve 3 İhlas-ı Şerif

okunarak namazın tamamlanması tavsiye edilmiştir.

Namazdan sonra dileyenler Tilavet Tekbiri getirdikten sonra 100 defa  Elem neşrah leke ve 100 defa inna enzelnahü surelerini okuyup Peygamberimizin Aişe Annemize öğrettiği 

Allahümme inneke afüvvün kerimün tuhibbül afve fa’fü anni duasını okuyabilir. Dua Allahım Sen çok affedicisin affı seversin öyleyse beni affet anlamına gelmektedir.

En Güzel ve Faziletli Kadir Gecesi Mesajları !
Kadir Gecesi dileklerimizi, isteklerimizi Allaha arz etmek için de değerli bir fırsattır. Kadir Gecesi, Allahın rahmet ve bağışlanmasının sağanak halinde yeryüzüne indiği, dileyen her müminin armağanlara garkettiği bir gecedir. Hepimize hayırlı olsun..
 
-Bu gece bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesi. Kulun Rabbine yakın olduğu gecelerin en önemlisi? Kendisine dua edenleri geri çevirmeyen, günahları bağışlayan, her şeyi bilen, gören ve duyan Yüce Allah tüm dualarımızı kabul etsin.
 
-Kim erdemine inanarak ve sevabını umarak Kadir Gecesi'ni ihya ederse Allah onun bütün geçmiş günahlarını bağışlar" (Hadis)
 
- Kadir Gecesi değer gecesidir, Allah tarafından değerli kılınmış bir gecedir. Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Bu gece bir ömürden daha hayırlıdır. Ellerin açıldığı, gözlerin dualarla yaşardığı, kalplerin okşandığı Kadir Gecesinde bütün insanların günahlardan uzaklaşıp tövbelerinin kabul edilmesini niyaz ederiz. Allah tüm inananları iman yolundan ayırmasın.
 
- Bugün ellerinizi her zamankinden daha çok açın. Avucunuza melekler gül koysun, yüreğiniz coşsun. Kadir geceniz hayırlara vesile olsun.
 
-Bin damla serilsin yüreğine, bin mutluluk dolsun gönlüne, bütün hayallerin gerçek olsun, duaların Kabul olsun bu gece. Kadir gecen mübarek olsun..
 
-Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi'nde, kainatın yaratıcısı ve alemlerin Rabbi bağışlayıcı ve acıyıcı yüce Allah tüm dualarınızı kabul etsin.
 
-Bu gece kulun yalvarış ve yakarışlarını Yüce Mevla'ya sunacağı ve O'nun sonsuz affından, merhametinden, iyiliğinden bol bol yararlanacağı umut, huzur ve müjde gecesidir. Kadir gecesiniz hayırlı olsun !
 
- Borçlarımızdan, ceza ve günahlarımızdan kurtulmak için bu gece dua edelim.. Allah affeden ve bağışlayandır, unutmayalım.. Eller semaya kalkıp, yürekler bir atınca bu gece, gözler sevinç yaşlarıyla dolacak.. Kadir Geceniz mübarek, dualarınız kabul olsun...
 
- Kadir geceniz mübarek olsun. Allah sana sevdiklerinle beraber mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamayı nasip etsin.
 
- Avuçların açıldığı, gözlerin yaşardığı, ilahi esintilerin kalpleri okşadığı anın bir asra bedel olduğu bu gece dualarda birleşmek dileğiyle kandilinizi kutlarım.


Bu gece Kadir gecesi. Edilen dualar kabul, yapılan tövbeler kabul olurmuş.

Bu gece bundan sonra peşpeşe gelecek bir dizi kandillerin; Miraç ve Beraat kandillerinin, on bir ayın sultanı Mübarek Ramazan ayının ve Kadir Gecesi'nin de habercisidir. Bu sebepledir ki Regaip Kandili'nde manevî gücümüz artacak, kalplerimiz huzur bulacaktır. Hayırlı kandiller.

Bu gece bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesi. Kulun Rabbine yakın olduğu gecelerin en önemlisi? Kendisine dua edenleri geri çevirmeyen, günahları bağışlayan, her şeyi bilen, gören ve duyan Yüce Allah tüm dualarımızı kabul etsin.
Borçlarımızdan, ceza ve günahlarımızdan kurtulmak için bu gece dua edelim.. Allah affeden ve bağışlayandır, unutmayalım.. Eller semaya kalkıp, yürekler bir atınca bu gece, gözler sevinç yaşlarıyla dolacak.. Kadir Geceniz mübarek, dualarınız kabul olsun...

Bin damla serilsin yüreğine, bin mutluluk dolsun gönlüne, bütün hayallerin gerçek olsun, duaların Kabul olsun bu gece. Kadir gecen mübarek olsun..

Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi'nde, kainatın yaratıcısı ve alemlerin Rabbi bağışlayıcı ve acıyıcı yüce Allah tüm dualarınızı kabul etsin.

Avuçların açıldığı, gözlerin yaşardığı, ilahi esintilerin kalpleri okşadığı anın bir asra bedel olduğu bu gece dualarda birleşmek dileğiyle kandilinizi kutlarım.

Allah'ın nimet, rahmet ve mağfiretinin müminlere bol bol ihsan edildiği gece manasına gelen Kadir Gecesi'nde, bir yıllık yaşantımızı, ibadetlerimizi ve iyiliklerimizi iyi düşünecek ve ona göre hayatımıza çekidüzen vererek samimi bir teslimiyetle nefis muhasebesine gireceğiz. Bu gece hayırlı bir gece, yüreklerimiz ibadetle çarpsın, gönüllerimiz bir olsun.. Kadir gecesiniz mübarek olsun!
 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Net Gaste | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0264) 278 54 50 | Faks : (0264) 278 54 50 | Haber Scripti: CM Bilişim