• BIST 93.469
  • Altın 228,849
  • Dolar 5,7332
  • Euro 6,5830
  • Sakarya 15 °C
  • Kocaeli 14 °C

Fındık sorunlarını masaya yatırdılar

Fındık sorunlarını masaya yatırdılar
Sakarya Ticaret Borsasında “Sakarya İli Fındık Alanlarındaki Bitki Sağlığı Sorunları” Paneli düzenlendi.

Fındık konusunda önemli bilgilerin verildiği Panele, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mustafa Ayhan, Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Daire Başkanı Yusuf Çelebi, Sakarya Ticaret Borsası 5. Melek Komitesi Üyeleri, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerinin yanısıra Şeyh Edabali Üniversitesi Öğretim Üyeleri katılım sağladı.

 

Panele, Fındık konusunda uluslararası çalışmaları bulunan Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Bitki Sağlığı Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Celal Tuncer, Doç.Dr. İsmail Erper, Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sabahattin Arslantürk, Keşap Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Şahin konuşmacı olarak yer aldı.

 

Panel, Prof.Dr. Celal Tuncer’in moderatörlüğünde iki oturum halinde yapıldı. Birinci oturum, STB Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Mete’nin açılış konuşması ile başladı.

findik-sorunlarini-masaya-yatirdilar.JPG

Cevdet Mete açılış konuşmasında; Bugün bu toplantı da Dünya fındık üretiminin büyük kısmını elimizde bulundurduğumuz fındıkta, son yıllarda bahçelerimiz de görülen külleme hastalığı ve diğer hastalıkları ele alacağız. Biz fındıkta sorunlarla mücadele ederken, Gürcistan, Şili ve Çin’de fındık üretimi arttırılmaya çalışılıyor. Bu da yakında bizim tekel olduğumuz fındık piyasasında tehlike çanlarının çalacağının işaretidir. Fındıkta gerekli tedbirleri alarak üretim kalitemizi arttırırsak, rakiplerimizi ekarte etmiş oluruz. Bunun için en büyük tehlikelerden biri olan fındık hastalıkları ile mücadele de yol almalıyız. Fındığı sadece toplanıp, kurutulup, satılacak bir ürün olarak görmemeliyiz. Yıl boyu bahçelerde olmalıyız.

 

Fındıkta üretim ve ihracat rakamları ters orantılı olarak bir gelişme göstermektedir. Son 10 yılın ortalamasına baktığımız da 540 bin ton kabukluya kadar yükselen ihracatta rakamlar üretimin tersine artıyor. Ancak, biz üretimi arttırma konusunda biraz ihmalkâr davranıyoruz. Fındıkta yaşanan hastalık mücadelesi parça parça değil, topyekûn yapılmalıdır. Gerekenin yapılması için hep birlikte çalışacağız. Amacımız “birlikten kuvvet doğar” düşüncesiyle sorunlara çözüm önerileri bularak üst karar alıcılara iletmektir. Bu hususta bizlere desteklerini esirgemeyen işinin duayeni olmuş değerli hocalarımıza teşekkürü bir borç biliyoruz ifadesinde bulundu.

Prof Dr. Celal Tuncer; Fındık Türkiye’de yaklaşık olarak 600.000 ha alanda yetiştiriciliği yapılan çok önemli bir ihraç ürünüdür. Fındık ihracatından 1.5-2 milyar dolar gelir sağlanmaktadır. Ayrıca Fındık katma değeri çok yüksektir. Üretilen değer doğrudan milli ekonomiye girmektedir.

ABD ve İtalya gibi ülkelerde dekar başına üretim artarken maalesef ülkemizde azalmaktadır. Düşük verimliliğin başlıca sebeplerinden birisi de zararlılarla iyi mücadele edilmemesidir. Dünya’da fındık üretiminde lider olan ülkemizde doku kültürlerinin geliştirilmesinde sıkıntılar var. Fındık hastalıkları ile kimyasal ve kültürel mücadelede farkındalık yaratmalıyız. Bu hususta çiftçilerimizi bilinçlendirmeliyiz. Fındıkta inovasyon ve markalaşma için Ar-Ge çalışmalarına önem vermeliyiz. Son zamanlarda, Çin bu konuda önemli Ar-Ge çalışmaları ile gittikçe gelişme göstermekte, eğer bizler de gerekli önlemleri bir an evvel almaz isek bu yarışta gerilerde kalabiliriz.

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk; “fındık üretiminde son 3 yılında külleme hastalığının yaygınlaştığı ve üretimi ciddi ölçüde etkilediğini belirterek ” Külleme hastalığından zarar gören bahçelere gerekli bakım ve müdahale yapılmaz ise gelecek yılda da kötü etkisini gösterecektir. Külleme Hastalığına ciddi anlamda önem verilmeli ve üreticilerimize farkındalık çalışmaları yapılması gerekmektedir. Sadece Külleme Hastalığı değil, Amerikan Beyaz Kelebeği, Kozalak Akarı gibi üreticiyi zor duruma sokan hastalıkların tedbiri için de önlem alınması lazım. Hastalıklar konusunda üreticilerimizi bilgilendirip, eğitmeliyiz ” dedi.

“Keşap Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Şahin; Fındığımız tehlikede! Son zamanlarda fındıkta görülen küllenme hastalığına karşı panik yapan üreticilere kültürel ve kimyasal mücadele yapmaları yönünde uyarıda bulundu. Birçok hastalık ve zararlıların üretime ettiği zarar, sık, bakımsız, yaşlı bahçelerin ettiği zarardan daha etkili değildir” dedi.

Toplantının ikinci oturumunda; üreticiler, ilaç kullanımı, budama ve bakımda uygulanan ataerkil yöntemler ve modern yöntemler hakkında soru cevap şeklinde akademisyenler ile bilgi alışverişinde bulundular.  

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Net Gaste | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0264) 278 54 50 | Faks : (0264) 278 54 50 | Haber Scripti: CM Bilişim