• BIST 96.455
  • Altın 222,078
  • Dolar 5,6626
  • Euro 6,5275
  • Sakarya 13 °C
  • Kocaeli 14 °C

"Darbecilerin Müebbet Almalarına Sevindim"

"Darbecilerin Müebbet Almalarına Sevindim"

12 Eylül darbesi döneminde öğrenci olaylarına karıştığı gerekçesiyle Diyarbakır Cezaevi’nde 3 yıl boyunca dayanılmaz işkence gören, insan dışkısı yedirilen ve Co isimli bir köpeğe selam durdurulan Dr. Sinan Olcan, Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’ya verilen müebbet cezaya sevindiklerini söyledi.

 

Sapanca ilçe hastanesinde acil serviste doktor olarak görev yapan Olcan, yaptığı açıklamada, Evren ve Şahinkaya’nın bu cezayı almasının 12 Eylül dönemindeki bütün mağdurlar için gerçekten sevindirici bir olay olduğunu söyledi. Kendisinin de darbeciler hakkında şikayetçi olduğunu hatırlatan Olcan, ancak adaletin geciktiğini ifade etti. Olcan, "Yani geciken adalet adalet değildir. Gerçekten gecikti. Olay 34 yıl sonra akli melekelerini tamamen yitirmiş insanlara bu cezanın verilmesi belki bu cezayı alan kişiler bunun farkında değil. Akli melekeleri yerinde olmayan insanların cezaevine girmesi ya da girmemesi çok önemli değil. ‘Akli melekelerin yerinde olması durumunda bir gün bile cezaevlerine girmeleri çok önemli olurdu’ diye düşünüyorum biz mağdurlar açısından. Tüm dönemin mağdurları buna sevinmekle birlikte kararın geciktiğinden şikayetçiler, ben de şikayetçiyim." diye konuştu.

 

     Yaşlı olması sebebiyle Evren ve Şahinkaya’nın cezaevinde yatmasının yada herhangi bir ceza verilmesinin  zaten kanunen doğru olmadığını dile getiren Olcan “ Cezaevinde yatmayacak,  ama bu olay bir daha böyle darbenin yaşanmaması için, bir daha insanlık suçunun oluşmaması açısından çok önemlidir. Gerçekten  çok değer biçiyorum bu karara. Bu karar çok çok önemli. Demokratik güçler için önemli, Türkiye halkı için önemli, gençler için önemli. “ dedi.

    12 Eylül’de bir vahşet olduğunu vurgulayan Olcan,  Sağcısı solcusu demeden herkese aynı vahşet uygulandığını anlattı.  Bu vesile ile caydırıcı olması yönüyle bu karara değer verdiğini ifade eden Olcan, şöyle konuştu. “ Kenan Evren ve ekibi, Tahsin Şahinkaya kendisine verilen kakarın idamın bilincinde değil. Kanımca bunların akli melekeleri yerinde değil bu insanların. Eğer bu insanlar daha önce yargılansalardı bu ceza onlara verilseydi daha mantıklı olur diye düşünüyorum. Ama sembolik açıdan çok önemli. Akli melekelerin yerinde olması durumunda bir gün bile cezaevlerine girmeleri çok önemli olurdu diye düşünüyorum. Eski mağdurlar açısından.”

 

    CO İSİMLİ KÖPEĞE SELAM VERDİRİYORLARDI

      Diyarbakır cezaevinde  yaşananların   gerçekten anlatılamayacağını  belirten Olcan, 3 yıl boyunca yaşadığı işkenceleri şöyle anlattı: “ Co’ya (Köpek) selam vermek, 170 kişilik koğuşta 3 tuvaletin anahtarını alıp kapatıp cebinde götürmek , pencereleri kapalı tutmak, insanların insanlarla konuşmasını yasaklamak, gece hazırolda yatırmak, günde 16 saat eğitim adı altında işkence etmek, hamama gidip sabunlayıp coplamak, hortumlamak, yüzünüz gözünüz sabun içinde , emirle sabunlanmışınız, dayağın nerden geldiğini bilmiyorsunuz..Yüzlerce asker içeri giriyor 100 kişiden 70’i koma durumunda. Öbürleri de bu arkadaşlarını  sırtında koğuşa götürüyor. “    Diyarbakır cezaevinde yaşananların  belki Şili’de , Viyatnam’da , Filisten’de yaşanmadığını söyleyen Olcan, “ Bir vahşetti yani. Çağ dışıydı, insanlık dışıydı, insan onuru ayaklar altındaydı. Kişilik bitmişti. Yani ben kendim 3 yıl yattım ne kadar yattığımın farkında bile değilim. Çünkü ileriyi düşünemiyorsun, dışarıyı düşünemiyorsun, sadece günlük yaşıyorsun o gün ölmemeye çalışıyorsun. Öğrenci olaylarına karıştığım için suçlamışlardı. Benim bir suçum yoktu. Neticede beraat ettim. Zaten  bir suçum olsaydı Yargıtay, askeri mahkeme bana o cezayı verirdi. Köpeğe defalarca selam durdum Co’ya, ‘Sinan Olcan Şanlıurfa Emret Komutanım.’ Bir köpeğe selam durduk. Ondan sonra hadi kaç, sonra Co’ya saldırtıyor. Co artık uzmanlaşmış bir durumda, arka yapışıp yere düşürüyor. Zaman zaman 6 kişiye bir bardak su. 6 kişiye bir tabak yemek. Gelen paralarımıza el konuyordu.” ifadelerini kullandı.

 

    VERİMLİ KOĞUŞUNDAN GELEN  KAŞIKLARLA YEMEK YEDİRDİLER

    Verem hastalarının bulunduğu koğuşta kullanılan kaşıkların yıkanmadan , bu kaşıklarda kendilerine de yemek yedirildiğini anlatan Olcan, ayrıca insan pisliği de yedirdiklerini  dile getirdi. Olcan, o günleri şöyle anlattı: “Bir verem koğuşu vardı. O koğuşta kullanılan kaşıklarla bize yemek yedirtiyorlardı. Havalandırmada yat, kalk, sürün zaten bir deri bir demir kalmıştık. 50 derece Diyarbakır sıcağında çimentonun üzerinde süründürüyor seni. Yeni gelen en güçlü insanlara lağım suyunun geçtiği şeyi kaldırıyor. Herkes tek tek sırayla elini oraya batıracak b..k yiyecek özür dilerim şimdi. Çoğu arkadaşımız ishalden koleradan öldü. “

 

    MAHKEMEYE GİTMEK BİLE İŞKENCEYDİ

    Sinan Olcan, o dönemde mahkemeye gitmenin bile bir işkence olduğunu, bu sebeple mahkemeye gitmek istemediklerini ifade ederek “Mahkemelere gitmek için sabahın 6’sında duvar dibine diziliyorduk, yerinde sayarak marşlar söyleniyordu, ayaklarımızda prangalar, göğsümüzde zincir öndeki ve arkadaki arkadaşlarımıza  bağlanıyorduk, başımız önde eğik, çöktürürlerdi nefes alamazdık. Jandarma postallarıyla sırtımızda, başımızda, coplardı. Mahkemede hakim heyetin üst tarafından ‘Adalet müykün temelidir’ tek oraya bakacaksın. Kımıldaman duracaksın, sağına, soluna bakmayacaksın, avukatla  göz göze gelmeyeceksin.Bunların olması durumunda bu ölüm gerekçesiydi. Mahkemeye bile gitmek istemiyordum. Mahkemeye gidip gelmek bile bir işkenceydi. Çok kötüydü. “ diye konuştu.

 

    ALİ SARIBAL’I GÖZÜMÜZÜN ÖNÜNDE ÖLDÜRDÜRDÜLER, YAŞI KÜÇÜK ÇOCUKLAR ALTINA İŞEDİ

    Cezaevinde aynı koğuşta kaldıkları Ali Sarıbal ‘ı döve döve öldürdüklerini,  bunu gören yaşı küçük çocukların korkudan dizlerinin titrediğini gördüğünü, bazılarının altına işediğini anlatan Olcan, ölüm düzeni alındığında bir kişinin mutlaka öldürüldüğünü belirti. Olcan şunları kaydetti: “Bir gün ölüm düzeni al dediler koğuşta. Zaman zaman dayak düzeni, zaman zaman ölüm düzeni al diyorlardı. Ölüm düzeni al dediklerinde mutlaka bir kişiyi öldürüyorlardı. Ölüm düzeni al dediler, biz de ölüm düzeni aldık. O zaman çocuk koğuşu ayrı değildi, çocuk yaştaki arkadaşlarda bizim koğuşta vardı. Ben o zaman 22 yaşlarındaydım. Ölüm düzenine baktığım zaman yaşı küçük olan çocukların dizlerinin titrediğini gördüm. Hatta işeyeni gördüm. Geldiler 3 kişinin ismini söylediler. Onlardan biri de Ali Sarıbal’dı. Ali Sarıbal andımızı okurken buradaki damarları şişmemiş., yemek duasını İçten okumuyormuş. Ölüm sebebi buydu. Demir sandalyeler ile dövdüler. 7 kişilik bir ölüm timi vardı. Başlarında ‘Kara Bela’ tabi bunlar kot isimler. Birisinin ismi Horoz’du, birisinin isli Lusi idi., birisinin ismi Pinoşe idi. Girdiler içeri, herkesin elinde demir sandalye cop, Ali Sarıbal’ı gözümüzün önünde  komalık durumuna getirdiler. Bir arkadaş daha o duruma geldi, üçüncü ismini söyledikleri arkadaş mahkemedeydi. O arkadaş kurtardı. Ali Sarıbal öldü, öbür arkadaş ölmedi.”

 

     BU GÜNLERİ GÖRECEĞİMİZİ HİÇ DÜŞÜNMEDİK

     Olcan, O günkü şartlarda bu günleri göreceğini hiç düşünmediğini dile getirerek açıklamasını şöyle bitirdi: “ Dışarıyı bile ailemizi bile hiçbir yeri görmüyorduk. İnsanoğlu ölmedikçe, ben 3 yıl kaldım ölmediysem demek ki bir umudumuz vardı. En azından o gün ölmemek, o gün yaşamak , geleceğe mutlaka umut vardı. Bu gün o günler mukayese edildiğinde Türkiye’nin şartları çok çok daha güzel. Ben mutluyum. Hele hele Kenan Evren ekibinin ceza alması daha daha mutluluk verici. En azından Türkiye’de bir daha darbe olmaması yönünden emsal teşkil edecek diye düşünüyorum. Bende davacı olmuştum. “UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Net Gaste | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0264) 278 54 50 | Faks : (0264) 278 54 50 | Haber Scripti: CM Bilişim