• BIST 98.631
  • Altın 227,992
  • Dolar 5,7865
  • Euro 6,7031
  • Sakarya 15 °C
  • Kocaeli 14 °C

Baro, Yargı ve İç Güvenlik Paketi Hakkında Uyardı

Baro, Yargı ve İç Güvenlik Paketi Hakkında Uyardı
Sakarya Barosu:Yargı ve iç güvenlik paketi ülkenin başına büyük belalar açacak

Sakarya Barosu Başkanı Zafer Kazan, 'yargı paketi' ve 'iç güvenlik paketi' adı ile anılan düzenlemelerin ülkenin başına büyük belalar açacağını belirterek; "Bu düzenlemelerin gerçek adı kaos paketidir, ben yaptım oldu keyfi idare paketidir, hukuku katletme paketidir" diye konuştu.
Kazan, yaptığı açıklamada, TBMM’de kabul edilen bir yargı paketinin bulunduğunu ve sırada bekleyen bir iç güvenlik paketinin hazırlandığını ifade etti. Kabul edilen yargı paketi sayesinde insanların üstü, eşyası, konutu, iş yeri veya ona ait diğer yerlerde arama yapmak için artık makul şüphenin yeterli olacağını anlatan Kazan, şunları söyledi; "İnsanların mal varlıklarına herhangi bahane ile el koyulabilecek. Avukatların soruşturma dosyalarının içeriğini incelemesi veya belgelerden örnek alması engellenebilecek. Vatandaşların savunma hakları kısıtlanacak ve adli yıl açılış töreni kaldırılacaktır."
Meclis'te kabul edilmek üzere alt komisyona sevk edilen iç güvenlik paketinin daha da vahim hukuksuzluklar içerdiğini dile getiren Kazan; "Buna göre arama, gözaltı ve atamalarda keyfiliklerin önü açılmakta, valilere istedikleri kişi ve gruplarla ilgili anında gözaltı işlemi yaptırma yetkileri verilmekte, yargı erki yetkilerinin bir kısmı adeta valilere devredilmektedir. Bakınız sadece valinin emri ile bir kişi 48 saat sorgusuz sualsiz gözaltına alınabilecek ve bu süre yine valinin emri ile 4 güne çıkarılabilecek" dedi.
"PAKETLERİ HUKUK KARŞISINDA GAYRİMEŞRU İLAN EDİYORUZ"
Vatandaşların çok vahim bir durum ile karşı karşıya olduğuna dikkati çeken Kazan, şöyle konuştu; "Yargı paketi ve iç güvenlik paketi adı ile anılan bu düzenlemelerin gerçek adı kaos paketidir, ben yaptım oldu keyfi idare paketidir, hukuku katletme paketidir. Bu itibarla bu paketleri hukuk karşısında gayrimeşru ilan ediyoruz, yargı yetkisinin bir kısmını mülki idare amirleri ile paylaşan bu hukuksuzluğu tanımıyoruz. Zira hukuku katleden bu kaos paketleri ülkenin başına büyük belalar açacaktır."
"YARGI YETKİSİNİN BİR KISMININ MÜLKİ İDARİ AMİRLERİ İLE PAYLAŞIMININ GETİRECEĞİ HUKUKSUZLUKLAR KİMSEYİ ENDİŞELENDİRMİYOR MU?"
Bugün hukukun orta çağına sürüklendiklerini belirten Kazan, ortaçağ karanlığında artık kimsenin güvende olmadığını ifade etti. '7-8 ay önce değiştirilen kanunların şimdi bir kısmının yine eski haline getirilmesinin amacı, mantığı nedir?' diye soran Kazan; "Hangisi doğrudur? 7-8 ay önce yapılan değişiklik yanlışsa neden böyle bir yanlış mecliste ısrarla takip edilip değiştirilmiştir? Bu değişiklik sayesinde ne elde edilmiştir? Bu değişiklikten hiçbir şey elde edilmediyse ve gerçekten hukuk adına doğru bir şey yapıldıysa şimdi neden o günlerde yapılan bu doğru düzenlemeden vazgeçiliyor ve tekrar eski haline getiriliyor? Tekrar sormak istiyorum, bu yapılanlardan hangisi doğru? Dün bazı davalar sebebiyle “avukatların dosya incelemesine getirilen kısıtlama kabul edilemez” diyerek kanun değiştirilmesine ve bu kısıtlama kararları ortadan kaldırılmasına rağmen şimdi neden avukatların dosya incelemesine tekrar kısıtlama getirilmekte ve eski hale dönülmektedir? Soruyoruz; Hangisi doğru? Bu çelişki, bu düzenlemeyi kabul edenler tarafından, hiç sorgulanmıyor mu? Yargı yetkisinin bir kısmının mülki idare amirleri ile paylaşımının getireceği kaçınılmaz hukuksuzluklar gerçekten kimseyi endişelendirmiyor mu?" şeklinde soru yöneltti.
"KAOS PAKETLERİNDEN VAZGEÇİNİZ"
Huzuru yok edecek, güveni yok edecek, hukuku yok edecek yargı paketi, iç güvenlik paketi gibi isimler verilen kaos paketlerini kabul etmediklerini kaydeden Kazan, sözlerin, şöyle sürdürdü; "Saygı duymuyoruz. İnsanların savunma hakkının kısıtlanmasını tanımıyoruz. Valilere, kaymakamlara getirilmesi planlanan yargı yetkisini gayrimeşru ilan ediyoruz. Bu yol hukukun karanlık çağıdır. Uyarıyoruz, bu kaos paketlerinden vazgeçiniz."

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Net Gaste | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0264) 278 54 50 | Faks : (0264) 278 54 50 | Haber Scripti: CM Bilişim