• BIST 98.466
  • Altın 223,179
  • Dolar 5,6732
  • Euro 6,5611
  • Sakarya 18 °C
  • Kocaeli 17 °C

"Bakanlığa Hakkımızı Helal Etmiyoruz"

"Bakanlığa Hakkımızı Helal Etmiyoruz"
Başkan Karagöz; "Biz Aile Hekimliği çalışanları doktorlar ebeler hemşireler sağlık memurları neyin kavgasını veriyoruz hiç düşündünüz mü?" dedi.

12 Aralık 2014'de tüm Aile Hekimlkileri'nde doktorlar görevlerinin başında olmayacak. 13 Aralık 2014' de de Ankara'da Sağlık Bakanlığı önünde basın açıklaması yapılacak..

Konuyla ilgili olarak SAKAHED Başkanı AHEF Bölgesel Toplantılar Koordinatörü ve sakarya Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Rıdvan Karagöz önemli açıklamalarda bulundu.

Karagöz'ün yaptığı açıklama şöyle.;

Bizler Aile hekimliği sisteminin güzel bir sistem olduğunu ve bunun zedelenmemesi gerektiğini savunuyoruz. Tüm batılı ülkelerde Aile Hekimliği Sistemi korunup geliştirilirken maalesef son dönemde bizim ülkemizde maalesef bir takım politikalarla alet edilip geliştirilmesi bir yana gittikçe geriletilmeye çalışılıyor. Verdiğimiz kavga AİLE HEKİMLİĞİ UYGULAMASININ sağlıklı toplumumuzun inşası ve sağlıklı gelecek getirmesi içindir. 
Hep bahsettiğimiz koruyucu sağlık nedir? Koruyucu sağlık sizin hasta olmadan tedbirinin alınmasıdır, bebeklerinizin hasta olmadan aşılarının yapılmasıdır, çocuklarınızın gelişimlerini izleyerek sağlıklı büyümelerini sağlamaktır. Gebelerimizin sağlıklı bebekler dünyaya getirilmesine katkı sağlamaktır. Yaşlılarımızın ruh ve fiziksel takibini yapmak demektir. Evlerinizdeki yaşlı ve yatalakların tıbbi ihtiyaçlarının yönlendirilmesi ve çözüme kavusturulmasidir. Tüm bunları seve seve canla başla yapıyor ve yapmaktan yılmıyoruz.  Görev kargaşası yaşamaktan, ceza puanları hesabı yapmaktan, hastamızı dinleyemez hale geldik. O kadar çok angaryalarla uğraşıyoruz ki hastalarımızın yüzüne bakamaz hale geldik, gelecek kaygısı yaşamaktan, özlük haklarımızın gerilemesinden, iş güvencesinden mahrum bırakılmaktan, iş yükünden ve alanımız olmadığı halde işler yüklemelerinden dolayı tükenmişliğe doğru gidiyoruz. Tüm bunlarla birlikte Sayın sağlık bakanı medya üzerinden kendi çalışanlarına nefret dolu söylemlerde bulunarak çalışanlarını demoralize ediyor.  Bizler işimizi hakkıyla yapmaya çalışırken bizleri dinleme tenezzülünde bile bulunmadan medya üzerinden mesaj veren bir sağlık bakanı istemiyoruz. 
Bütün dünya çalışma saatlerini günde 7,5 saate indirmeye çalışırken bizlerden haftanın 6 günü 12 şer saat çalışmamız isteniyor. Bizlerinde bir Ailesi olduğu, gelecek kaygısı yaşayan bir sağlık çalışanı olduğumuzun bilinmesini, bu şekilde toplum sağlığını iyileştirmeye yönelik nasıl çalışma yürütebileceğimizin kaygısını yaşıyoruz. Kendi görevlerini yerine getiremeyen ve planlamasını yapamayanlar yüzünden ek görevlerle kendi asli görevlerini yapamayacak olan biz aile hekimliği çalışanlarının tüm kaygılarımızı gidermek ve bu işi bilen bu işin eğitimini almış kişiler olarak söz sırasının biz sahada olduğunu, sağlıklı nesillerin inşasının asıl işimiz olduğunu anlatmak için buradayız. Bugün buradayız 13 Aralık da Ankara’dayız. Tüm Türkiye’deyiz. Bizi dinleyip anlayana kadar her yerde olacağız.
Bizler Ülkemizin onurlu hekimleri, hemşireleri, ebeleri, sağlık çalışanları olarak; görevini yapmayan ya da yapamayan tüm kurumların dolgu malzemesi olmaya HAYIR diyoruz. Sözleşme olarak dayatılan ama esasen tek taraflı yapılan ve sağlık yöneticilerinin keyfine göre iki dudakları arasından çıkacak ceza puanları verilerek görevinizi sonlandıracakları iş güvencesiz sağlık hizmeti sunmaya HAYIR diyoruz . Her sabah yeni bir iş yüküyle uyanmaya HAYIR diyoruz.  Bizler her şeye gücü yeten Fantastik Kahramanlar değiliz, haftada 45 saatin üzerinde personel çalıştıramıyorken 6x12  72 saat çalışmaya HAYIR diyoruz.  Nöbet kandırmacası adı altında 7/24 görev yapacaklar fikrine HAYIR diyoruz. 
Aile Hekimliği, Sağlığın Gülen Yüzü ve Vitrinidir. Buna sahip çıkmak için
12 ARALIK TA İŞ BIRAKACAĞIZ VE ASM LERİMİZ DE OLMAYACAĞIZ,
13 ARALIK ANKARA DA YÜRÜYÜŞ YAPACAĞIZ ve SAĞLIK BAKANLIĞI ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMAMIZI KAMUOYU İLE PAYLAŞACAĞIZ ,
HALKIMIZIN GELECEĞİNE SAHİP ÇIKMALARINI VE KATILIMLARINI BEKLİYORUZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Net Gaste | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0264) 278 54 50 | Faks : (0264) 278 54 50 | Haber Scripti: CM Bilişim