• BIST 96.455
  • Altın 223,113
  • Dolar 5,6626
  • Euro 6,5275
  • Sakarya 12 °C
  • Kocaeli 13 °C

Atalay: Sığınakta olanlar 15 Temmuz’u konuşamaz..!

Atalay: Sığınakta olanlar 15 Temmuz’u konuşamaz..!
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay Sakarya’da yerel Basın Mensuplarının karşısına çıkarak önemli değerlendirmelerde bulundu

Demiryol-İş ve Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay Sakarya’da yerel basın temsilcileri ile buluşarak, ülke gündemini değerlendirdi.

Atalay kendi hayatı ile ilgili küçük bir değerlendirmede bulunarak, Sakarya adına çok önemli misyon üstlendiğini ve ülke adına çok önemli görevlerde bulunduğunu dile getirdi.

 

İlkokul mezunu ama G-20’ye başkanlık yaptı

Türk-İş Genel Başkanı Atalay, mütevazılığini yaptığı konuşmada da dile getirerek. Konuşmasına;

“Arkadaşlar ben ilkokulu mezunu, sendika temsilciliklerinden hayal dahi edemediğim bu makamlara gelen kişiyim. Allah nasip etti öyle geldim, hiç kimse Allah’ın izni dışında bir yerlere gelmez. Bugün buradayız, yarın biz de diğer faniler gibi ebedi hayata intikal edeceğiz. Allah güzel işler yapmayı nasip etsin” dedi.

“G-20’ye Başkanlık yaptım” diyerek konuşmasını sürdüren Atalay,

“Türk-İş Genel Başkanı olduğunuzda otomatikman bazı ulusal organizasyonlara da başkan seçiliyorsunuz.  Milli Pürodüktive Başkanlığı yaptık.” dedi.

atalay-siginakta-olanlar-15-temmuz’u-konusamaz..!.jpg

4 Milyonluk aileyiz

Başkan Atalay,;

“930 Bin üyemizden aidat alıyoruz. 4 Milyonluk bir aileyiz, 600 Sendika başkanımız var.  35 Genel Başkan var.  Bunların 4 Genel Başkanı Sakaryalı, 2 Genel Başkan yardımcısı da Sakaryalı.  Hiçbir partiye üye olmadım, Allah izin verirse de olmaya niyetim yok. Tabi bunu söylerken büyük konuşmak da doğru değil. Büyük konuşursanız başınıza geliyor. Siyasetin içinde olmadık. Ancak Sayın Cumhurbaşkanı ile cenazede, düğünde, de sohbette de sık sık bir araya geliyoruz” dedi.

 

Cumhurbaşkanı dostluğu

Başkan Atalay,


“Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aramızda 2-3 ay var. Aşağı yukarı aynıyız. Çok ökseyi dayanan bir dostluğumuz var. Kendisi ile samimiyim evet. Ama ben diğer CHP’li, MHP’li vekillerle de Ak Parti’li vekillerde samimiyim. Ancak Erdoğan ülkenin Cumhurbaşkanı, haliyle onla olan dostluk daha ön planda yer alabiliyor” dedi.

 

18 Yıllık Genel Başkan

Atalay,

“18 Yıldan buyana Demir Yol İş Sendikası Genel Başkanlığı yapıyorum. Allah izin verir görevimiz tamamlanırsa 20 yıllık olacağım. Türk İş’te 4 yıldır Genel Başkanım.  Ankara’ya her gelene yardımcı olmaya çalışıyoruz. Hiç bir şey yapamasak, araba tahsis ediyoruz, misafirhane tahsis ediyoruz,  elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

 

“İlkokul mezunu Fahri doktorum”

“Birçok TV programlarına katılıyorum, panellere katılıyorum. Yanımda karşımda ünlü profesörler var. Ama ben ilkokul mezunu Fahri doktorası olan biriyim.  Bu Allah’ın takdiri…  Ülkeyi karış karış geziyorum. Yoğun bir ziyaret trafiğimiz oluyor” dedi.

 

“Diyanet güzel olursa işlerde güzel olur”

Atalay 15 Temmuz gecesi yaşadığı hadiseleri tek tek anlatarak, sürecin hala bitmediğine önemle vurgu yaptı.

Atalay:

“İlk fırsatta yine bunlar bildiklerini yapmaktan geri kalmayacaklardır.  Bu süreçte cenneti kazanacağım diye masum insanlar içerdeler. Buradaki sendikacılardan 10 kişi çıkmaz.

Bunların poliste, askerde, bürokraside çıkar, işçiden çıkmaz ki. Türkiye’de diyanet güzel işler yaparsa, her şey güzel olur demiştik biz.  Biz bunları göremedik, bunları anlayamadık. Benim oğlum bunları gördü, anladı ama biz göremedik.  Bunlar, ‘biz şartlar ne olursa olsun, geleceğiz ve şunu şunu yapacağız’ dediler.  Biz kurumlarla yan yanayız. Bunlar MİT’ in içindeki PKK ile birleşerek masum çocukları öldürdüler.  Bu iş maalesef devam ediyor, 10-15 yıl daha daha sürecek gibi. Genel Kurmay Başkanı ile yaptığımız görüşmede, kendisine, ‘Nasıl neler yaptınız, dağları mı bombaladınız, PKK’yı yok edemediniz’ dedim. Genel Kurmay Başkanı boynu bükük sessiz kaldı.  Düşünün gerisini…” dedi.

atalay-siginakta-olanlar-15-temmuz’u-konusamaz..!-001.jpg

FETÖ/DEAŞ/PKK aynı yerden besleniyor

“Bunların yatacak yeri yok” diyen Atalay,  kendi içlerindeki telsiz konuşmalarında ‘askere bişi yapmayın polisi vurun öldürün’ diyor. Yahu ne bu ne? Bunların alayı aynı, FETÖ/PYD, PKK hep aynı yerden beslendiler.  Aynı pastadan yemek yiyorlar. Hedefleri aynı. Allah ülkemizi korudu. Tayyip Bey’in o akşamki açıklaması ve milletin olağan üstü meydanlara koşması bu işi şimdilik durdurdu. Allaha çok şükür…” dedi.

 

Türkiye yoksa gerisinin ne önemi var

Atalay,

“Sorunumuz, derdimiz Türkiye’miz. Türkiye olmadıktan sonra, ne sendika, ne parti, ne başka bir şey olabilir. Önemi olmaz ki.  O nedenle ben, bu konuya dikkatinizi çekmek istiyorum. Ben zaman zaman 5 şartımı sayarım. Sizlere de söyleyeyim.

Benim Allaha borcum var,

İşçiye borcum var,

Sakarya’ya borcum var,

Aileme borcum var,

Sendikalara borcum var.

Bu ülkenin çıkarlarını biliyorum. Öleceğimi biliyorum. Ama ben bu ülkede temsil ettiğimiz insanları korurken, Türkiye’yi daha önce korumak zorundayım” dedi.

 

“Can Dündar bir projedir”

Gazeteciler ile ilgili açıklamasında da Atalay,

“Can Dündar’ın ben proje olduğunu biliyorum.  Bunu önümüzdeki günlerde herkes görecek. Herkes kimin haklı olduğunu bilecek. Ben bunu çok iyi biliyorum. Ama açıklamam doğru olmaz. Almanya neden sahip çıktı. Evet bu süreçte masum insanlarda yandı. Sayın Cumhurbaşkanımız da aynını söylüyor. O da biliyor bunu. Ama kendisi diyor, ‘Önümüze belge koyun. Biz nereden bileceğiz bunu’ diyor. Tabi bunu araştıracak kurumların başında MİT ve Emniyet geliyor. Onların da yoğun oldukları malumunuz. Bu işleri anca tespit edeceğiz.  Bende siz de biliyoruz bunları,  işin içinde de olan var olmayan da var” dedi.

 

Hala bu işin içinde olanlar var

Türk- İş Genel Başkanı  Atalay “Hala aramızda Fetö yanlıları var” diyerek devam eden konuşmasında, “Maalesef aramızda çok daha fazlası var. Askeriyede, emniyette, kamuda,  bunlar inşallah önümüzdeki günlerde ayıklanacak. Ayıklanmalıdır” dedi.

atalay-siginakta-olanlar-15-temmuz’u-konusamaz..!-002.jpg

Suriye gibi olacaktık

“Allah bu ülkeyi korudu” diyen Atalay, “Eğer bu 15 Temmuz kalkışması gerçekleşmiş olaydı, biz mahvolmuştuk. Ülkemiz elden gitmişti. İç savaş çıkacak, bizlerde Suriye gibi, Irak gibi olacaktık. O zaman sizin gazeteciliğinizin, bizim sendikacılığımızın ne önemi kalacaktı? Herkes aklını başına alacak, ‘ Biz nasıl ülkemizi Sureye yapmayız’, ‘ Biz nasıl bu ülkeyi Irak yapmayız’ şeklinde çalışmalı üzerimize düşeni yapmalıyız” dedi.

 

1 Mayıs’a hazırlık

Atalay ülkenin durumunu göz önüne alarak 1 Mayıs’a hazırlık yaptıklarını ve çok ince eleyip sık dokuduklarını dile getirerek;

“İşçimiz 1 Mayıs’ı bekliyor.  Çalışanlar için 1 Mayıs önemli, işçinin bayramı çünkü.  İstanbul’da ya da Ankara’da uygun görülen yerde yapacağımız başkanlar konseyi toplantısı sonrasında işçi bayramını kutlayacağız inşallah. Ancak bu önümüzdeki hafta belli olur.  20 Nisan’ da Türk İş Başkanlar Kurulu toplantısı ile her şey açığa kavuşmuş, yer tespiti yapılmış olur. Kolay değil, 50 Bin kişilik bir heyete konuşma yapılacak. Bu mitingde, özürlüyü, 15 Temmuz’u, kadını, taşeron, geçici işçi, kıdem tazminatını konuşacağız. 15 Milyon çalışanı ilgilendiriyor.  Ben her hafta ulusal kanallara çıkarak bu konularda açıklamalar yapıyorum” dedi.

 

Tazminatı kimseye yedirmeyiz

Atalay, “15 milyon çalışan var. 25 yıl çalışın bir işçi 62 Milyon tazminat alacak. Bunla şimdi burada oda alamayız. Bu olay herkesi ilgilendiriyor. Bunun iptali ülkeyi ayağa kaldırır. Biz sendikacı olarak kıdem tazminatını göz ardı edemeyiz, ettirmeyiz. Böyle bir şey yaparsak bizim sendikacılığımızın ne anlamı olur. 15 milyon çalışan, çoluk çocuk 60 milyon yapar.  Bu ülkede bunu yaptırmayız. Almayan %80 var. Bunun sonuna kadar savunucusu olacağız” dedi.

 

“Arada bana sallıyorlar, yapsınlar…”

“Bana arada sırada burada saylıyorlar, bunu biliyorum. Ama yapsınlar ne yapayım” diyerek sözlerini sürdüren Atalay,

“Benim için Ak Parti kadar, MHP’ de CHP’ de önemlidir. Ben bu vilayetin insanıyım, bu vilayetin evladıyım. Yeri geldi beni çöpçü de tatanga da korudu.  Kimse ile sıkıntım yok. Ama her şey istediğimiz gibi istediğimiz anda olmuyor” dedi.

 

Tüvasaş Genel Müdürü ataması

Atalay,”Herkes bi TÜVASAŞ’ a atama yapamadınız? Diyebiliyor. İyi de kardeşim bu Fetö, mötö tantanasına bürokrat atamak eskisi gibi kolay olmuyor. Söyledik, ama MİT, ve emniyet araştırıyor. Kolay değil, araştırma bittiğinde gereğini yapacaklar. Onun dışında Devlet’in işleyişine çomak sokacak halimiz yok.  Haftada bir bakanlarla bir araya geliyoruz. Söylüyoruz, ‘ Ne oldu şu adamın işi?’ diye, Bakan, ‘inceleniyor’ diyor. Ben bunu onun bize anlattığı gibi anlatamıyorum ki” dedi.

atalay-siginakta-olanlar-15-temmuz’u-konusamaz..!-003.jpg

“Tirene binmeyen, treni konuşuyor”

Atalay,” Şimdi burası küçük bir vilayet, ama ne hastane, ne de üniversite yetmiyor.  Dünyanın bütün vilayetlerinde Gar binaları şehir merkezinde… Ancak biz ısrarla şehir dışına taşınsın istiyoruz. Tabi baktığımızda da Mithatpaşa’ya kadar 4 ayrı geçit var. Bu tiren geçişinde önemli engel olduğu biliniyor. Bu geçitler Demir Yollarına uygun bir yapı değil. Kapanması lazım, kapansa bu da şehre uymaz.  Tirene bilmeyen tireni konuşuyor. Yani 15 Temmuz’da sığınakta olanlar 15 Temmuz’u konuşamaz. Buna hakkı yoktur” dedi.

 

“1000 Yataklı hastane nasıl yaparız?”

“Benim için CHP’de MHP’ de ,  Zeki ‘de önemli. Herkes bir şeyler yapmak istiyor” dedi. Atalay, Sağlıktaki durumumuzu biliyorum diyerek devam eden konuşmasında,

“7 Milletvekili var. Burada 10000 Yataklı hastane nasıl yaparız? Ama lafla değil, icraatta yapmalı. Benim onlara oranla imkânım daha çok. Çünkü sık sık TV’lere çıkarak ülke gündemini değerlendiriyoruz.  Hastane hepimize lazım, yol hepimize lazım, fabrika hepimize lazım.  Elimizden geleni yapıyorum, yapmaya da devam edeceğim.  Geçenlerde Gümrük Tekel Bakanı ile bir araya geldik. Bana,’ Abi sen olmasaydın TÜVASAŞ Malatya’ya gelmişti. Ama sen hallettin işi..’ diyor. Bu fabrika buraya lazım. Her yer yeşil alan, ot mu yiyeceğiz arkadaş. Bu da lazım. İnanın bu fabrika yerinden oynasın yeminle kapanır, şunu açık söyleyeyim” dedi.

 

Vali Coş katıldı

Atalay'ın konuşmasının sonuna doğru, Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş' da toplantıya dahil olarak 1000 yataklı hastane ve bazı konular hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Net Gaste | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0264) 278 54 50 | Faks : (0264) 278 54 50 | Haber Scripti: CM Bilişim