• BIST 98.469
  • Altın 228,465
  • Dolar 5,7763
  • Euro 6,6901
  • Sakarya 22 °C
  • Kocaeli 21 °C

"Asrın Toylu Sözleşmesini Yaptık..!"

"Asrın Toylu Sözleşmesini Yaptık..!"
Türk Kamu Sen Sakarya İl temsilcisi rahim Varol'dan çarpıcı açıklamalar ve tespitler
Sakarya Türk Kamu Sen İl temsilcisi Rahim Varol, memurlara verilen zamlarla ilgili önemli açıklamada bulundu.
Varol yaptığı açıklamada şunları söyledi:

 “Asrın toplu sözleşmesini yaptık” diyecek kadar akli meleklerini kaybetmiş, insanları yalanları ile aldatabileceklerini düşünen zavallı insancıkların foyasını aslında tüm memurlar biliyor. Biliyor da hey hat..! Çoğunluğu sesini çıkarmıyor. Biliyor da yine kuyruğuna takılıp gidiyor. “Hem giderim, hem ağlarım” misali…

 Bilindiği gibi, geçtiğimiz Ağustos ayında Hükümetle malum Konfederasyon arasında yapılan Toplu Sözleşme görüşmelerinde memurlara 2014 yılı için 123 TL, 2015 yılı için ise %3+3 oranında artış ve olursa enflasyon farkı öngören zamma imza atılmış, dolayısıyla mutabakata varılmıştı.

 İşte bütün mesele bu mutabakatla başlamıştır. 2014 yılı için verilen 123 TL seyyanen zammın ortalama memur maaşındaki karşılığı yıllık %5,2 oranında artıştır. Ülkemizde 2014 yılı Haziran ayında gerçekleşen enflasyon %5,7’dir. Ekim sonu itibariyle ise 10 aylık enflasyon %8,9’dur. Yıl sonu beklentisi ise Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın ifadesiyle %9,4 olacaktır. Bu rakamların ortaya koyduğu tek gerçek, tüm memurlar Temmuz 2014’ten itibaren enflasyonun altında yaşamaya mahkum edilmişlerdir.

 Maliye Bakanı bu gelişmelere rağmen, Hükümet adına yaptığı konuşmalarda memura enflasyon farkı veya ek zam yapmayacaklarını defalarca söylemiştir.

 

 Bu acı tablo, memurun 2014 yılının kayıplar yılı olduğunu, enflasyonun altında ezildiğini, Temmuz ayından itibaren kesesinden yediğini, borçlanarak yaşadığını ve enflasyon canavarına kurban edildiğini göstermektedir

 Türkiye Kamu-Sen AR-GE Merkezi, bu gelişmeler üzerine iki önemli araştırma yaparak, kamuoyu ile paylaşmıştır. Bu araştırmalarda görülmüştür ki, memurun 2014 yılı kayıplarının o yılla sınırlı kalmadığı, memurların çalıştıkları müddetçe, tabir-i caizse her yıl zincirleme olarak kayba uğrayacağını ortaya koymuştur.

 

 Türkiye Kamu-Sen AR-GE Merkezinin araştırmasına göre; 2014 yılında seyyanen 123 TL’yi değil de, hükümetin teklif ettiği %3 + %3 artış ve enflasyon farkını yandaş Konfederasyon kabul edip imza atsaydı

 Önümüzdeki 10 yılda bazı unvanlardaki toplam kazançlar şöyle olacaktı

 Doktor: 27.300 TL Avukat: 23.520 TL Mühendis: 26.220 TL Müdür: 14.220 TL

 Müezzin: 11.340 TL Memur: 7.800 TL Şoför: 6.500 TL Hemşire: 9.660 TL

 Hizmetli: 5.220 TL

 Yukarıdaki miktarlar 10 yıllık kaybı göstermektedir. Bu rakamları 10’a bölersek her yıl ne kadar kaybettiğimizi daha iyi anlamış oluruz.

 Çalışanlarımız sadece çalışırken mağdur olmamışlardır, imzalanan toplu sözleşme aynı zamanda emekli ikramiyelerini ve emekli maaşlarını da olumsuz etkilemiştir. Yandaş Konfederasyonun “biz seyyanen 123 TL’lik zamma memurların emekliliğine daha çok yarayacağı için imza attık” sözünün de bir aldatmaca olduğu ortaya çıkmıştır. Türkiye Kamu-Sen AR-GE Merkezinin yaptığı araştırmaya göre bazı unvanlardaki kayıp miktarları da şöyledir;

 Öğretmen, Müezzin, İmam ve Avukatların; emekli ikramiyelerinden dolayı kayıpları ortalama 518 TL, emekli maaşlarında ise aylık 14 TL düşüş olacaktır.

 Memur, Ebe ve Hemşirelerin toplu sözleşmeden kaynaklanan kayıpları ise; emekli ikramiyelerinde ortalama 333 TL, emekli maaşlarında ise 9 TL civarında olacaktır.

 Bütün bu gerçekler şunu gösteriyor: 2.600 bin kamu görevlisi ile 1.900 bin memur emeklisinin emeğinin ve alın terinin heba edildiğini, yandaş olmanın dayanılmaz cazibesine kapılan sözde memur Konfederasyonunun, emeğimizi ve alın terimizi iktidara peşkeş çektiğini… Bunun vebali sadece sözde Konfederasyonun yöneticilerinin değildir elbette, aynı vebal siyasi iktidarın kendisine bağlı uydu bir konfederasyona verdiği destekle yetkili yapıp masaya oturtmasıdır. En büyük sorumluluk ise, yandaş konfederasyona bağlı sendikalara üye olarak, emek ve alın terini pazarlayan zihniyete desteklerini sürdüren devlet memurlarınındır.

Hele hele birde 666 Sayılı KHK ile memurdan alınan ikramiyeler, mesailer ,yol paraları 4-C li ye verilen kadro sözünün tutulmaması  kayıpları daha da fazlalaştırıyor.

Memurlar alın terini hiçe sayanlardan hesap sormalıdır. Yasal haklarını kullanmalıdırlar, sendikalı olmalıdırlar. Ancak dikkat edecekleri tek husus vardır. Kendilerini yok sayanlar ile değil kendileri için mücadele eden Türkiye Kamu-Sen çatısı altında toplanmalıdırlar.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Net Gaste | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0264) 278 54 50 | Faks : (0264) 278 54 50 | Haber Scripti: CM Bilişim