• BIST 96.455
  • Altın 222,078
  • Dolar 5,6626
  • Euro 6,5275
  • Sakarya 18 °C
  • Kocaeli 12 °C

Araştırma Hastanesi Bayramdan Sonra Uçacak.

Araştırma Hastanesi Bayramdan Sonra Uçacak.
Sakarya Araştırma Hastanesi Yöneticisi Zekeriya İlçe ile Sağlığın geleceğini konuştuk.

Herkes konuştu..

Herkes bildiğini okudu..

Gerek siyasiler, gerekse Sakarya Kamuoyu Sakarya' nın sağlık sorunu ile ilgili gerekli  hamleleri yapmada aktif olamadılar..

SEAH Araştırma Hastanesi, Yenikent Devlet Hastanesi, Korucukaraştırma Hastanesi gibi çok önemli ve donanımlı üç büyük hastane olmasına rağmen, sağlık konusunda bir türlü istenilen hedefler yakalanamadı.

Hastane Yönetimi, Üniversite, ayrı ayrı tellerden çaldılar.. Genel Sekreterlikkadrosunun oluşumunun da gecikmesi, sorunlar yumağının büsbütün büyümesine neden oldu..

Tüm bu konuları bilen, SEAH' da perde arkası ciddi çalışmalara imza atan Hastane Yöneticisi Prof. Dr.Zekeriya İlçe ile Netgaste  adına önemli görüşmeler yaptık..

İlçe samimi ve içten cevapladığı sorularla, bizim içimizi ferahlattı. Umarız bu yazıyı okuduğunuzda sizler de derin bir "Oh " çekerek. "Artık Sağlıkta adım atma zamanı geldi" diyeceksiniz..

Prof. Dr. Zekeriya İlçe Daha önceden de Derince' de Hastane Yöneticiliği yapmış tecrübeli bir isim. Çocuk Cerrahisi Bölümü Başkanlığı' ndan SEAH Yöneticiliğene  geçmiş bir kişi.

-SEAH' ın yoğunluğunun asıl nedeni nedir?

İlçe; "Bu işlerin ana teması eğitim.. Her türlü hasta acile geliyor.. Bu doğru değil. Çoğunluğunun Aile Hekimliklerinde sorunu çözülebilecek hastalar. Ancak herkes alışkanlık gereği EğitimAraştırma Hastanesine geliyor. Yoğunluk artıkça artıyor, hizmet kalitesi de o oranda azalıyor. Bildiğim kadarıyla bir aile hekimine ortalama 4 bin hasta düşüyor.. Sevk zincirinin olmasıyla, birçok hasta hastaneye gelmeden derdine çare bulabilir" dedi..

-Çare nedir ?

İlçe;

"Sakarya'da mutlaka ikinci basamak hastanesi olmalıdır. 'Devlet Hastanesi'. Bizde Yenikent, korucuk ve SEAH var.. Ancak Merkezdeki bir hastanenin olması, bu yükü tümden kaldırabilir. Yani burada Taraklı , Kocaali ilçeleri uzak diyoruz, ancak, yakın olanda olmayanda Araştırma hastanesinde soluğu alıyor. 112 de dahil tüm hastalar acil servise geliyorlar. ister istemez acilin yoğunluğu artıyor. Acil şişiyor" dedi.

Bu konudaki çözüm önerileriniz nelerdir?

İlçe;

"Randevu sistemininsıkıntısını biliyoruz. acile gelen hasta eğer gerçekten uzmana görünmesi gerekiyorsa, onu biz kendi bünyemizde randevulandıracağız. Sisteme girerek hastanın bu işini de üzerimize alacağız. Ama bundan da öte, bu işin temelinde eğitim var. Bazen uzman doktorun görmesi gereken hastayı pratisyen hekim görüyor. Göğüs cerrahisinin görmesi gereken hastayı pratisyen görüyor. Bu doğru mu? Tabi değil. Öte yandan hemen her durumda acile gelenler, gerçekte acile ihtiyacı olanhastaların haklarını gasp etmiş oluyorlar.  Gerçekacil hastanın hakkını yemiş oluyorlar" dedi..

İçli;" Başı ağrıyan da, kalp krizi geçirende malesef acile geliyor. İkisi de kendine göre acil..oysa başı ağrıyandan ziyade kalp krizi geçiren daha önemli.  Ama bunu anlatamıyorsunuz. Acil olmayanın kesinlikle buraya gelmemesi lazım. Geldiğinde yığılma oluyor, haliyle gerçek acil hasta mağdur oluyor. Bunu bir türlü anlatamıyoruz" dedi..

-Bayramdan sonra çok şey değişeceğini söylüyorsunuz nelerdirbunlar?

Prof. Dr. İlçe;

"Evet ilkkez SEAH ciddi birkalkınma ile karşı karşıya kalacak. Bilgi işlem ünitesi değişecek, Bu değişiklikler umduğumdan daha da hızlı olacak İnşallah. Yatak Sayısı artacak, bu bugün 500' lerde olan sayının 750-/800 yatak kapasitesine çıkacağı anlamı taşır. Yoğun Bakım sayısı 50'lerde ancak bunuda 100' lere çıkaracağız İnşallah. Ameliyat sayısı 5 100'e yakın artacak. Ameliyat masası sayısı artacak" dedi.

-5-6 Ay sonrasına amelayat günleri veriliyor doğrumu bu. Buna çözümünüz olacak mı?

Prof. İlçe;"Yani bukadar uzun süre verilmiş olduğuna inanmıyorum. elbette yoğunluk var. Ama bukadar abartı yok. Birhasta bu kadar beklemez. Kaldıki böyle bir süre verilse hasta Kocaeli'ye, İstanbul'a giderek ameliyat olabilir. Onun için bu süre çok inandırıcı değil. Artık ameliyat olan hastanın yatak bulmaması gibi birşey söz konusu olmayacak. Çünkü Acil servisin kendi servisi olacak. Diğer polikinliklere müdahil olunmayacak" dedi.

-Tıp Fakültesi yapılanmasında Anabilim Dalı ihtiyaçlarının belirlenmesi nasıl yapılıyor?

İlçe;

"Bu konu ikiya ayrılmış durumda. Bir tarafta Dekanlık var, Bur tarafta hastane var. Sonuçta sözleşme var zaten.  Dekanlık tamamen kendisini eğitime bırakmış. Eğitim ile ilgili tüm planlamayı kendileri yapıyorlar. Eğitimden dışarda kalan mesaiyi burada geçirmeleri gerikiyor. Örneğin ben Çocuk Cerrahisiyim. 40 saat mesaim var. bunun 15 saatini ders ile geçiriyorsam, kalan 25 saatini hastaneye ayırmam gerekiyor.Bu konuya ciddi  olarak eğileceğiz. Yani Zekeriya İlçe' den randevu almak zor olmayacak. zekeriya ilçe burada bakması gereken hastaya mutlaka bakacak.. Bunun çalışmalrını yapıyoruz. Tüm arkadaşlarla konuşarak, bu sistemi kökünden çözmeyi planlıyoruz" dedi..

-Süreç bayram sonrası mı başlıyor, değişim süreci.?

Prof. Dr. Zekeriya İlçe;

"Eylül bu işler için bir milat olacak diyebiliriz. Zaten gecikmemizin ana nedeni, Genel sekreterlik ekibinin geç oluşumu. Zaten ben göreve başladığım günden itibaren planlı bir çalışma içine girmiştim.  Bayram sonrası başlayacağız, ancak Eylül ayı itibarıyla bu çalşmalar gözle görülür bir şekilde fark edilecektir" dedi..

-Öğretim üyesi ihtiyacını siz mi belirliyorsunuz?

İlçe bu konuda da;" Öğretim üyelerini dekanlık belirliyordu. Artık bizimde burada söz sahibi olduğumuzu söyleyebiliriz. Eğitim ile ilgili kısmını Dekanlık yine belirliyor. Ancak eskiden olduğu gibi sadece eğitim bacağı yok, hizmet bacağı da var. bu anlamda, hizmetbacağı olarak biz de bunu belirlemede söz sahibiyiz. Yani dekanlık bir kürsüye 20 adam , diğrine 2 adam alacaksa, bundabizim önerilerimizi de dikkate almak durumunda kalacaktır. Bu konuda hizmet ayağının patronu Kamu Hastaneleri Birliği GenelSekreteri olan Doç.Dr. Hasan Sağlam' dır., Eğitim ayağı ise Tıp Fakültesi Dekanı' nındır" dedi..

-Sağlık sorunlarını her önüne gelenin bunu Devlet erkanına anlatması, sorumluluğu kendi başına üstlenmesi ne derece doğrudur?

İlçe;"Ben bu hastanenin yöneticisiyim. Hastane personelinden herhangi bi sorunu ile ilgili olarak Hastane Müdürü ile görüşmeden, direk bana sorunu anlatamaz. Dinlemem. Önce hiyerarşikolarak hastane müdürüne konuyu anlatacak, çozömezse şahit bana anlatabilir. Bu işler böyle olmalı" dedi..

 

-Hastaneye gelen bazı öğretim üyelerinin farklı düşüncede oldukları doğrumudur?

İlçe;"Bizimbünyemizde olan 120 'ye yakın öeretim üyesi var. Biz tümüne aynı mesafedeyiz.  Haftada bir gün Araştırma hastanesi gelen öeretim üyesinin ne eğitim katkısı, ne de sağlık hizmeti katkısı olur. Bunu Rektör Bey' e söyledik zaten.  Haftada bir gün gölen öğretim üyeleri var, bunların hastaya ne gibi katkısı olabilir ki? " dedi..

Sohbetimizin sonlanmaya yaklaştığı bu anlamda..

İlçe hastanelerinin kapatılması konusuyla ilgili görüşlerini de soralım dedik..

SEAH Yöneticisi Prof. Zekeriya İlçe bu konuda yetkili kişinin Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Hasan Sağlam Olduğunu dile getirdi..

İlçe'ye kendi fikrini sorduğumuzda..

Prof. İlçe;

"Valla gündüze birşey diyemem .Ancak geçtiğmiz günlerde bir ilçe Başhekim yardımcısı arkadaşımla görüştük. Kendisi gündüz hasta trafiğinin olduğunu, ancak gece acil en fazla 4 veya 5 hastanın  çıktığını dile getirdi. Şimdi 4-5 hasta için, laboratuvar, doktor, ve diğer personeli, hastaneyi teyakkuza sokmak ne derece doğru? Bence karşılıklı iki ambulans bu işin en önemli çözümü. Birhasta SEAH 'a geldiğinde, diğeri de onun yerine aynı ilçeye gider, karşılıklı hasta nakli söz konusunda olduğunda ise Devletin ciddi bir zararınınönüme geçmiş olursunuz. Ama dediğimiz gibi konu benim konum değil. Sadece bu konuda yorum yapıyorum. Yani burada acilde bir pratisyen hekim  250 -500 hastaya bakarken, ilçedeki hastanede doktor 4-5 hastaya bakmasın. Onu karşılıklı ambulans hizmetiyle çözmek çok kolay. Bu benim şahsi kanaatimdir" dedi.

 

Eğitim ve Araştırma Hastanesi SEAH Yöneticisi Prof. Dr. Zekeriya İlçe ile yaptığımız samimi sohbette. Gerçekte de önümüzdekigünlerde sağlıkta ciddi adımların atılmış olduğunu göreceğiz.

 

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Net Gaste | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0264) 278 54 50 | Faks : (0264) 278 54 50 | Haber Scripti: CM Bilişim