• BIST 97.454
  • Altın 222,202
  • Dolar 5,6250
  • Euro 6,4525
  • Sakarya 19 °C
  • Kocaeli 16 °C

“Aileler Öğrencileri Desteklemeli”

“Aileler Öğrencileri Desteklemeli”
Merkezi Sistem Ortak SınavlarınBirinci Dönem Oturumları26 – 27 Kasım 2014 Tarihlerinde Gerçekleştirildi!

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, 4 Eylül 2013 tarihinde yaptığı basın toplantısı ile Türkiye’de ortaöğretim kurumlarına geçişte kullanılacak yeni modeli açıklamıştı. Bu yeni modele göre hazırlanan Merkezi Sistem Ortak Sınavlarının ilk oturumları ülke genelindeki tüm 8. sınıf öğrencilerine uygulandı. Saat 09.00’da başlayan ilk oturumlar aralıklarla devam ederek 12.00’a kadar sürdü. 26 Kasım 2014 tarihinde gerçekleştirilen ilk oturumlarda öğrencilere Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden 20’şer soru soruldu ve her sınav için öğrencilere 40’ar dakika süre verildi. Sınavlar arası dinlenme ve hazırlık süresi, öğrencilerin üzerinde oluşabilecek sınav kaygısını, stresini engellemek amacıyla 30 dakikaya indirildi. 27 Kasım 2014 tarihinde gerçekleştirilen II. oturumlarda ise öğrenciler Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve Yabancı Dil derslerinden 20’şer soru soruldu ve her sınav için öğrencilere 40’ ar dakika süre verildi.

Sınavlara geçerli bir mazeret sebebiyle katılamayan öğrenciler, mazeretlerini belirten resmi belge veya velisinin izni ile 13-14 Aralık 2014 tarihlerinde mazeret sınavına girebilecek. Tamamlanan sınavların sonuçları Ocak 2015’ te açıklanacak.

           Merkezi Sistem Ortak Sınavlarının I. Dönem oturumları hem yılsonu başarı puanına hem de Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanına etki edecek. Yerleştirme puanıyla öğrenciler istedikleri liseleri tercih edebilecekler. II. Dönem yapılacak olan Merkezi Sistem Ortak Sınavları da bu puanlamada önemli rol oynuyor. II. Dönem Merkezi Sistem Ortak Sınavları ise 29-30 Nisan 2015 tarihlerinde gerçekleştirilecek ve sonuçları Haziran 2015’ te açıklanacak.

 

 

 

Sınava giren öğrencilerden alınan bilgilere göre yapılan genel değerlendirmeler ve uzman görüşleri

 

 

Uğur Akademik Kurul Başkanı Adil Kurt ve Bölüm Başkanlarının yapmış olduğu derğerlendirmeye göre;

“Türkçe, Matematik ve Din Kültürü Ahlak Bilgisi derslerinin I. Dönem Ortak Sınavları 26 Kasım 2014 tarihinde, Fen ve Teknoloji, T.C İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük ve Yabancı Dil derslerinin I. Dönem Ortak Sınavları 27 Kasım 2014 tarihinde yapılmıştır. Genel olarak bakıldığında okul ders kitaplarına uygun kazanımlar ve soru tipleri öne çıkmaktadır. Okul derslerini dikkate alan bir öğrenci bu sınavlarda başarılı olacaktır. Öğrenciler ve öğretmenler için endişe kaynağı olan müfredat kapsamına ve Eylül ayında açıklanan kazanım dağılımına uyulmuştur. Türkçe ortak sınavının geçen yıla göre ve bugün yapılan diğer sınavlara göre daha kolay olduğu gözlenmiştir. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları da geçen yıla göre kolay sorulmuştur. Matematik ortak sınavına bakıldığında ise zorluk düzeyinin geçen yılla aynı olduğu görülmektedir. Fen ve Teknoloji, T.C İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük ve Yabancı Dil ortak sınavının geçen yılda olduğu gibi daha kolay olduğu gözlemlenmiştir. Her üç dersten de en az 2-3 soru daha zor olmuştur. Bu da zaten sınavın doğasında olan bir durumdur. Sorular özel bir gayretle kolay tutulmuştur. Bununla birlikte soru kalitesi ve tarzına da ayrıca özen gösterilmiştir. II. Merkezi Sistem Ortak Sınavlarında, MEB kitaplarına sadık kalarak hazırlanan öğrenciler daha başarılı olacaktır.” dedi.

 

 

Sakarya Uğur Hazırlık Liseleri Kurucusu Yavuz Müftüoğlu ;

 

 “ Merkezi Sistem Ortak Sınavlarının I. Dönem Oturumunu tamamlandı. Yerleştirme puanında önemli bir etkiye sahip olan bu sınavların bitişi, sınavın bittiği anlamına gelmemektedir. Dolayısıyla öğrenciler yerleştirme puanında sadece bu sınavların etkili olduğunu düşünmemeli ve aynı motivasyonla bu dönemin son yazılılarına ve ikinci döneme hazırlanmaya devam etmeli. Ailelerine ise yine burada büyük görev düşüyor. Öğrencilerin sınav sonuçları ne olursa olsun çocuklarını desteklemeli ve devam eden sınavlara karşı onları olumlu yönde etkilemeliler. ” dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Net Gaste | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0264) 278 54 50 | Faks : (0264) 278 54 50 | Haber Scripti: CM Bilişim